Bora Duran

0

Bora Duran hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? müzik kariyeri, albüm ve müzik çalışmaları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

23 Mart 1978 tarihinde aslen İzmir’de dünyaya gelen Bora Duran 1.78 cm boyunda, burcu ise Koç’tur.

Müzisyen bir ailede yetişmiştir. Babası ud ve bağlama çalmış, annesi ise söylemiş bu şekilde müzik ile her zaman iç içe olmuştur. Amatör olarak ise ilk müzik çalışmalarını aile ortamında şarkılar seslendirerek gerçekleştirmiştir. Ortaokul döneminde iken farklı müzik grupları ile bir araya gelen Bora Duran, 1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’na girmiş ve klasik kemençe eğitimi almıştır. Yine eğitim döneminde müzik grupları ile çalışmalarını sürdürmüş, kurmuş olduğu gruplarda solist olarak eserler seslendirmiştir. 2001 senesine kadar Ege bölgesinde bir çok mekanda sahne almış, ayrıca besteler yapmıştır.

Bora Duran müzik kariyeri;

2001 senesinde İstanbul’a taşınarak Vedat Akman ile tanışmış ve Stüdyo Sakman’da Selçuk Yöntem’in Şiir Niye? isimli albüm çalışmasında yer almıştır. Bu stüdyo’da ise ilk albüm çalışmalarını yapan Duran, Ezginin Günlüğü grubu ile Dargınmıyız? adlı albümün kayıtlarında birlikte çalışarak grubun bir çok projesinde yer aldı.

İstanbul’da albüm projesinde perdesiz gitar, kemençe ve gitarı ile eserler de seslendirdi. Bu dönemde aranjörlük kimliği de gelişen Bora Duran bu süre içinde Yılmaz Erdoğan’ın şiir albümünün oluşumunda çalışarak BKM ile tanıştı. Deniz Erdoğan ile beraber BKM Mutfak ve Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibinin canlı müzik ve televizyon program müzik sorumlusu olarak görev aldı. Yılmaz Erdoğan‘ın yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği Organize İşler sinema filminin müziklerini hazırlamıştır.


Aynı dönemde Gül Senin Tenin isimli eserin sözü ve müziği kendisine ait olduğu şarkıyı Mahsun Kırmızıgül seslendirmiştir. 2006 senesinde Moda’da ortakları ile birlikte Harem’s Production’u kurdu ve kendi albüm çalışmalarına hız verdi. İlk albümünde 9 şarkının hepsinin müzik, söz ve aranjelerini hazırladı. Uzun seneler sahnede seslendirdiği Gül Senin Tenin adlı şarkı 2011 yılının yaz ayında en fazla ilgi gören şarkı olmuştur. 2012 yılında Her Sabah adlı albümü müzik severler ile buluşturdu. Ayrıca bu albümde Fikret Kızılok tarafından seslendirilen Bir Harmanım Bu Akşam isimli eseri yeniden yorumlamıştır.

Yine aynı sene sözü, müziği ve aranjesi kendisine ait Sen de Gidersen isimli single çalışmasını müzik severlere sundu. Günümüzde Harems Production ekibi ile müzik çalışmalarını sürdürmektedir.

2019 yılında CHP tarafından sanatçının son dönemde popüler olan ‘Bana Doğru’ adlı şarkısının istenildiği, ama olumsuz cevap aldıkları medyada sıkça gündeme gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz