Bob Dylan

0

Bob Dylan 1941 yılında Amerika Minnesota Eyaletinde bulunan Superior Gölü kenarında kurulmuş liman kenti Duluth’ta dünyaya gelmiştir.

Babası Abram Zimmerman annesi ise Beatrice “Beatty” Stone’dur. Minnesota’nın Hibbing şehrinde doğmuş büyümüştür.

Sanatçı kimliğinin yanı sıra yazdığı kitap ve yer aldığı filmlerlerde tanınan Bob Dylan bir kitabında kökeninin Türk olduğunu açıklamıştır. Yaptığı açıklamada Büyükannesinin Trabzonlu ve Kırgız soyadına sahip olduğunu söylemiştir. Büyükannesinin ailesinin ise Ermenistan sınırında yer alan Kars Kağızmanlı olduklarını, büyükbabasınında ailesinin Kağızmanlı olduklarını yazmıştır. O dönemde atalarının kundura ve deri işi ile uğraştıklarını ardından İstanbul’a taşındıklarını ve oradan Güney Rusya Odessa ve son olarak Amerikaya göç ettiklerini belirtmiştir.

1986 yılında Carolyn Dennis ile evlenmiş bu evliliğinden Desiree Gabrielle Dennis isminde bir kızı vardır. Evliliği 1992 yılında son bulmuştur. İlk evliliğini ise Sara Dylan ile gerçekleştiren Dylan’ın bu evliliğinden Jakob Dylan, Jesse Dylan, Maria Dylan, Anna Dylan ve Sam Dylan isimlerinde 5 çocuğu vardır. Bu evliliğide 1977 yılında bitmiştir.

Özellikle seslendirdiği One More Cup Of Coffee, Blowin’ in the Wind, A Hard Rain’s A-Gonna Fall, The Times They Are A-Changin, Like a Rolling Stone ve ou Ain’t Goin Nowhere isimli şarkıları ile müzik severlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Bob Dylan albümleri;

Albümleri, The Freewheelin, The Times They Are a-Changin, Another Side of Bob Dylan, Bringing It All Back Home, Highway 61 Revisited, Blonde on Blonde, John Wesley Harding, Nashville Skyline, Self Portrait, New Morning, Pat Garrett Billy the Kid, Dylan, Planet Waves, Blood on the Tracks, The Basement Tapes, Desire, Street Legal, Slow Train Coming, Saved, Shot of Love, Infidels, Empire Burlesque, Knocked Out Loaded, Down in the Groove, Oh Mercy, Under teh Red Sky, Good as I Been to You, World Gone Wrong, Time Out of Mind, Love and Theft, Modern Times, Together Through Life, Christmas in teh Heart, Tempest, Shadows in the Night.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz