Birgen Engin

Birgen Engin hakkında merak edilenler, kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? hangi dizilerde rol aldı? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro bölümünden birincilik derecesi ile mezun oldu.

Üniversite yıllarında Pınar Çocuk Tiyatrosu’nda bir çok oyunda rol aldı. 1998 yılında dil ve oyunculuk eğitimine devam etmek üzere İngiltere’nin Londra şehrine taşındı. Hareket, doğaçlama dans ve fiziksel tiyatro üzerine farklı eğitimler gördü ve sayılı prodüksiyonlarda çalıştı. Londra’da bir çok sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır. 2014-2015 sezonunda İstanbul’a yerleşerek ‘Tiyatro Seyirlik’in oyuncu kadrosuna dahil olmuştur.

İngiltere’de 10 senelik iş hayatı ve 13 yıllık yaşantısı boyunca, oyunculuğun yanı sıra, BBC’nin gençler için projesi olan Prodüksiyon kurslarına katıldı. Uygulama olarak film setlerinde genel sanat yönetmenliği alanında yardımcı olarak görev aldı. Getty İmages arşivleri için in-house fotoğraf çalışmalarında model olarak görev alıp,VSI seslendirme stüdyolarında Türkçe anadili bölümünde seslendirme sanatçılığı yaptı. Moda sektöründe perakendecilik ve işletme bölümünde, Whistles markasında 4 sene kadar kademeli olarak yöneticiliği deneyimledi. Akabinde 2.5 sene kadar sanat işletmeciliği alanında, etnik gruplar ve azınlıkların sanatlarının gelişimini hedefleyen bir sanat organizasyonu olan RichMix’te etkinlik müdürü ve operasyon müdür yardımcısı olarak çalıştı.

Kurumsal iş hayatı devam ederken, 1995 yılından beri ilgi alanında olan ve farklı yöntemlerde çalışmalar yaptığı Yoga ve Holistik uygulamalardan ilham aldı. Ve BWY yoga foundation diploması eğitimini tamamladı. Ardından Nottingham’a yerleşerek The British Wheel of Yoga organizasyonunun East Midlands komitesine üye olarak seçildi. Nottinghamshire bölgesinde gönüllü olarak çalışarak, kendi outreach projesi olan “Yoga aracılığıyla mülteci, azınlık, ve etnik gruplara erişme” yi gerçekleştirdi ve tüm ülke genelinde projenin sürdürülmesi için gerekli tasarıları BWY’ya teslim etti. Kaynak http://www.birgenengin.com

Güzel oyuncu 1982 yılının Mayıs ayında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Birgen Engin boyu, kilosu, burcu;

Boyu 1.67 cm, kilosu 56, burcu ise boğa’dır.

Sinema;

2019 – KARINCA (Azra)
2016 – GECE SEANSI (Nil)
2014 – 10.KÖY TEYATORA (İnci)
YÜZYILLIK AŞK- Şükran– Renkli Sinemaskop (kısa film)- Gösterimler: 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali (2014), Istanbul Modern (2014).

Oynadığı diziler;

2018-2019 – Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Cemre)
2017 – Kayıtdışı (Aylin)
2017 – Kırgın Çiçekler (Banu)
2002 – Büyük Palyaço Kral – Viking, Tilki
2001 – Ceyhun Yılmaz Show – Kadın
2001 – Ayrılsakta Beraberiz (Konuk Oyuncu)
2000 – Tatlı Kaçıklar (Bölüm Oyuncusu)
2000 – Hamdi Alkan Show (Konuk Oyuncu)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz