Binnur Kaya

Binnur Kaya Tv8 ekranlarında yayınlanan Kırmızı Oda Doktor Hanım karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. Hayranları tarafından ise hakkında bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Binnur Kaya Kimdir? Aslen Nereli?

Ekran severlerin yakından tanıdığı başarılı isim Binnur Kaya, tiyatrocu ve oyuncu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Aslen nereli ve memleketi de bir hayli merak konusu olan usta oyuncu
anne tarafından aslen Elazığ Harput, baba tarafından ise Adana’lıdır. Akrabaları halen Adana’dadır, mümkün olduğunca ziyaret etmeye çalışmaktadır. Özellikle çocukken her yaz Adana’ya akrabalarının yanına gittiklerini belirtmiştir. Doğum tarihi 1972, doğum yeri ise Ankara’dır. İlknur Turhan Kaya isminde bir de ablası (kardeşi) olduğu ve kendisine çok benzediği belirtiliyor.

Samimiyeti ve doğallığı ile insanı ilk andan itibaren etkisi altına alabilen bir yapıya sahiptir. Babası gazetecilikten emekli, annesi ise ev hanımı’dır. Ablası ise ODTÜ İktisat mezunu’dur Hazine’de çalışmış o da emekli olmuştur.

Oturduğu apartman’ın karşısındaki komşusu Gülay Hanım’ın bir gün kendisine tiyatrocu olsana dediğini aktarmıştır. Binnur Kaya, çünkü hep taklitler yapan ve onları güldüren bir çocukluk geçirmiştir. İlerleyen süreçte Ankara’da Metropol Sineması tarafından açılan amatör tiyatro sınavına girmiştir. Hiç bir şey bilmeden doğaçlama bir şeyler yaptığını ve kazandığını, oyunculuğa da o şekilde adım attığını dile getirmiştir. Sahne de olmaktan büyük keyif almaktadır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. 1995 yılında mezun olmuştur. Tam burslu olarak eğitim görmüştür. Mezuniyetin ardından, Ankara’dan İstanbul’a yerleşmiş ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda çalışmaya başlamıştır. Binnur Kaya, İstanbul’a ilk taşındığında animatörlük yapmıştır. Doktor Bilal, Şamata Bar’da iş teklifinde bulunmuş ekip olarak kabul etmişlerdir. Tiyatro mezunu olduğu için her dönem tiyatro yapmak istemiş, Lale Oraloğlu Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve çocuk tiyatroları’nda yer almıştır. Ayrıca 90’larda komediye yeni bir soluk getiren Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) gibi önemli bir tiyatroda çalışmıştır.

O dönemde İstanbul’da Engin Günaydın, Timuçin Esen, Devin Özgür Çınar ve Olgun Şimşek gibi oyuncu arkadaşları ile aynı evi paylaşmıştır. Daha sonra, Tolga Çebi, senarist Murat Taşkent, Emre Kınay ve İlker Aksum’da aynı evi paylaşan isimler olmuştur. Engin Günaydın katıldığı Beyaz Show’da o dönemde biz çalışmıyorduk, Binnur Kaya çalışıyordu ve bize bakıyordu diye esprili bir dil ile o dönemleri anmıştır.

İlk dizi oyunculuk deneyimini Kaynanalar isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Ekran severler tarafından özellikle Avrupa Yakası dizisinde ki Şahika karakteri ile büyük bir beğeni kazanmıştır. Birbirinden ilginç komik tiplemeleri ile dizilerin ve sinema dünyasının vazgeçilmez isimleri arasına ismini yazdırmıştır.

Binnur Kaya Boyu, Kilosu, Kaç Yaşında?

Binnur Kaya 49 yaşında ve 1.62 boyundadır. Burcu koç, kilosu ise 59’dur. @binnur.kaya.resmi olarak kullandığı instagram hesabında ki takipçi sayısı 385bin civarındadır. Oyunculuk kariyerine Art-İstanbul bünyesinde devam etmektedir.

Evlimi? Eşi Çocuğu Varmı?

Hakkında eşi ve çocuğu, evli mi? çocuğu varmı? eşi kaç yaşında? gibi bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Ancak usta oyuncu günümüze kadar hiç evlenmemiştir, eşi ve çocuğu yoktur. Ayrıca özel hayatını medyadan uzak bir şekilde yaşamayı tercih etmekte, bu sebeple sevgilisi varmı? sorusunun cevabı da bilinmemektedir. Ayrıca kekeme mi? sorgusuda bulunuyor, usta oyuncunun böyle bir rahatsızlığı bulunmamaktadır.

Binnur Kaya’nın Unutulmaz Tiplemeleri:

Avrupa Yakası – Şahika Koçarslan
Avrupa Yakası – Dilber Hala (Dilber Hala karakteri için benim anneannemle, halamın karışımı’dır diye açıklamada bulunmuştur.)
Türk Malı – Abiye Kuzu
Yabancı Damat – Nazire
Aramızda Kalsın – Hüsne Celepoğlu
Analar ve Anneler – Neriman Tuncer.

Binnur Kaya Dizileri:

Genellikle komik tiplemeleri ile ekran severlerin büyük beğenisini kazanan başarılı oyuncu en son Kırmızı Oda isimli dizi de psikiyatrist Manolya karakteri için kamera karşısına geçmiştir. İşte rol aldığı tüm dizi ve canlandırdığı karakterler.

Kaynanalar (Rukiye)
Bir Demet Tiyatro
Çarli (Hijyen)
Dış Kapının Mandalları
Güneş Yanıkları (Aylin)
Baba Evi (Meryem)
Benimle Evlenir misin?
Bekarlar (Binnur)
Hadi Uç Bakalım (Düriye)
Yabancı Damat (Nazire)
Türk Malı (Abiye)
Muhteşem Yüzyıl (Muskacı Hatun)
Aramızda Kalsın (Hüsne Celepoğlu)
Bu Sayılmaz (Küçük Semiha)
Kırmızı Oda (Psikiyatrist Manolya)

Binnur Kaya Oynadığı Filmler:

Kaçıklık Diploması
Abuzer Kadayıf
İnşaat
Bana Bir Şeyhler Oluyor
Babam ve Oğlum
Hayatımın Kadınısın
Küçük Kıyamet
Karayılan
Para – Dolar
Vavien
Kampüste Çıplak Ayaklar
Türkan
Şarkı Söyleyen Kadınlar
Mutlu Aile Defteri
Sen Kiminle Dans Ediyorsun?
Bizi Hatırla
Zengin ve Yoksul
Cinayet Süsü
Artı
Azizler

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz