Bingür Sönmez

2

Bingür Sönmez hakkında merak edilen soruların cevapları. kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? mesleki kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Bingür Sönmez Pendik Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından burslu olarak İngiltere’ye gitmiş ve 1 sene yabancı dil eğitimi görmüştür. 1976 senesinde Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. 1977 ve 1984 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi ve Thomas Hastanesi Kalp Cerrahi asistanı ve Rayne Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.


1988 senesinde Doçent olan Sönmez 1997 yılında ise Profesör olmuştur. Sırası ile İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitisü, Florence Nightingale Hastanesi ve Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalarda bulunmuştur.

Yayınlanmış olan yurt içinde ve dışında yüzden fazla yayını, 5 kitapta yazdığı 8 bölümü olan Sönmez, Kalp Yogası ve Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış, Ülkem Ateş Çemberi İçinde İken Sarıkamış, Nargin, Kafkas Cephesi, Aşıkların dilinden Sarıkamış ve Sarıkamış’tan Çanakkale’ye kitaplarının yazarıdır. Günümüzde bir çok tıbbi dergi’de Sarıkamış ile ilgili belgesel, sinema ve kitap gibi çalışmalar için bilimsel danışmanlık ve hizmet sunmaktadır. Günümüze kadar 13 Bin’in üzerinde açık kalp ameliyatı yapmıştır.

1952 doğumlu Prof. Dr. Bingür Sönmez aslen Kars Sarıkamış’lıdır ve Sarıkamış’ta dünyaya gelmiştir. Evli ve iki evlat sahibidir. Günümüzde bir çok televizyon kanalında canlı yayınlara katılmakta ve bilgi birikimini aktarmaya devam etmektedir.

2 Yorumlar

  1. Hocam iyi akşamlar.(Kronik) venöz yetmezlik varis ameliyatı oldum.Mart ayında ve kasım ayında modet kullanıyorum.Corona virüsü yle ilgili idari izini kullanabiliyormuyum ben devlet memuruyum.Şimdiden teşekkürler

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz