Billie Eilish

Billie Eilish son dönemlerde genç yaşına rağmen müzik dünyasında fırtınalar estirmeye devam ediyor. Hakkında ise kaç yaşında? nereli? boyu, kilosu kaç? müzik kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca müzik hayatı ve biyografi bilgileri.

2001 yılının Aralık ayında Amerika Los Angeles’ta dünyaya gelen Billie Eilish’in burcu Yay, kilosu 52, boyu ise 1.61 cm’dir. Vücut ölçüleri 76 – 61 – 84 cm, ismi ise tam olarak Billie Eilish Pirate Baird O’Connell.

Oyuncu ve müzisyen bir aile’de Highland Park’ta yetişmiştir. Hem annesi, hem de babası, müzisyen, oyuncu ve senarist olan ünlü isimler Maggie Baird ve Patrick O’Connell’dır. Aile kökenleri aslen İskoçya ve İrlanda’ya uzanmaktadır.

8 yaşında iken müzik ile tanışmış ve doğup büyüdüğü Los Angeles’ta bir çocuk grubunda yer almıştır. Abisi Finneas O’Connell’in o dönemlerde bir müzik grubunda solist olarak yer alması sebebi ile müziğe olan ilgisi dahada artmıştır. Henüz 11 yaşında iken kendi müziklerini yapmaya ve sözlerini yazmaya başladı. 2015 senesinde Ocean Eyes ismini verdiği ve sözlerinin abisi ile gruplarına ait olduğu şarkıyı seslendirdi. O şarkı için gerekli olan dans eğitimini aldı, şarkı ilk olarak 2016 senesinde SoundCloud da yayınlandı ve klip çekildi.


Müzik eleştirmenlerinin yanı sıra müzik severlerin büyük dikkatini çekti ve tam not aldı. Kısa sürede bu şarkı ile hızla yükselişe geçen genç şarkıcı ardından Bellyache isimli teklisi müzik severler ile paylaştır. Her geçen gün aldığı güzel tepkiler onu daha da çok heyecanlandırdı ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya devam etti.

31 Mart 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan 13 Reasons Why (Ölmek İçin On Üç Sebep) adlı dizinin 2. sezonu için Bored adlı şarkıyı yaptı. Bu şekilde dizi müziklerini de hazırlayıp seslendirmeye başladı.

2017 yılının Temmuz’unda ilk mini albümü Don’t Smile at Me müzik severler ile buluştu. Günümüzde müzik çalışmalarını hızla sürdüren başarılı isim We All Fall Asleep, Where Do We Go? adlı ilk stüdyo albümünü hazırlıklarını yapmaktadır.

Müzikal anlamda kendisine örnek ve ilham aldığı bazı sanatçıların The Beatles, Green Day ve Avril Lavigne olduğunu belirtmiştir.

Billie Eilish hastalığı;

Her ne kadar kısa süre içinde inanılmaz bir hayran kitlesine ulaşmayı başarsada aslında hayatı hiç göründüğü kadar da kolay değildir. Tüm bu başarıya, zenginliğe ve lüks hayata rağmen ömrü boyunca mücadele etmesi gereken genetik bir hastalığa sahiptir. Tourette sendromu (Turet Sendromu) denilen bu rahatsızlık nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlıktır. Kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı, ani bedensel tikler ve ses tikleri olarak açıklanmaktadır. Hastalığı ile ilgili paylaşımlar yapmaktan ve onunla ilgili yaşadığı mücadeleden çekinmemekte sık sık hakkında ve sosyal sorunları ile ilgili konuşmakta, yazmakta ve açıklamalar yapmaktadır.

Çok genç yaşına, rengarenk giyimine, saçından ilginç tarzına kadar çok farklı bir kimlik ortaya koyan Billie Eilish göründüğünün aksine inanılmaz bir duyarlılığa sahiptir. Dünyadaki küresel ısınma, hayvanlar ve gelecek nesil ile ilgili sürekli konuşmakta ve endişelerini dile getirmektedir. Ayrıca bu sorunlardan kimsenin umrunda değilmiş gibi yaşadıklarını ve bundan rahatsızlık duyduğunu dile getirmiştir.

Dünyanın en ünlü sanatçılarıda günümüzde bu genç sanatçıyı takip etmekte ve ona her defasında desteklerini ve beğenilerini sunmaktadırlar. Örneğin Foo Fighters grubundan Dave Grohl Eilish’in cazibesini Kurt Cobain’e benzetmekte. Rock grubu The Strokes, rapçi Tyler, The Creator ve iki Grammy ödülü’ne sahip olan Linkin Park gibi bir çok ünlü isim de sık sık Billie Eilish hakkında övgü dolu açıklamalar yapmaktadır. Sosyal medya hesaplarını ülkemizden Sertab Erener dahil dünyanın en ünlü isimlerinden Kendall Jenner, Bella Thorne gibi bir çok isim takip etmekte.

2019 yılı itibariyle resmi sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayıları ise instagram’da 29milyon, twitter da ise 2,2 Mn… 29 Mart 2019 tarihinde Youtube sitesine yüklenmiş olan bad guy isimli şarkısı kısa süre içinde 350 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

Son olarak henüz sevgilisi ile ilgili bilgilere ulaşılamamıştır.


9 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz