Bilgen Bengü

Bilgen Bengü hakkında merak edilen oyunculuk ve müzik kariyeri. Peki kaç yaşında? nereli? evli mi? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1957 yılının Aralık ayında İstanbul’da dünyaya gelen Bilgen Bengü henüz 4 yaşında iken şarkı söylemeye başlamıştır. Yine çok küçük yaşlarda amatör başladığı müzik serüvenine Lise döneminde profesyonel kontrat ile devam etti. Yaşının küçük olması sebebi ile kendisinin yerine annesi kontratı imzalamıştır.

Profesyonel müzik kariyerine Nino Varon ile tanışarak başlayan Bilgen Bengü, daha sonra Cici Kızlar Grubu’na katılmış ve 1975 yılında Eurovision Türkiye elemelerine yarışmıştır. Yarışmaya tüm müzik severlerin büyük beğeni ile dinlediği Delisin isimli eser ile katılmışlardır. Yarışmayı ünlü sanatçı Semiha Yankı ile aynı puanda tamamlayarak 1.liği paylaşmışlardır. Ardından kura ile Semiha Yankı yarışmanın 1. si olumştur.

Kısa süre içinde Cici Kızlar Grubu ile Türkiyenin dört bir yanında konserler vermiş, bir çok dergi ve kuruluş tarafından senenin grubu seçilmiş, hatta Tarık Akan ve Necla Nazır ile birlikte başrolünü paylaştığı Delisin adlı sinema filminde rol almıştır.

Bilgen Bengü Oynadığı diziler, filmler;

1975 – Delisin (Sinema Filmi – Öğrenci)
1979 – Bebek (Sinema Filmi – Metin’in Sevgilisi)
1999 – Bizim Sokak (Dizi – Cazibe)


1976 yılında grup dağılmış ve Bilgen Bengü yoluna tek devam etmiştir. İlk olarak Söyle Kimdi O isimli bir 45’liğin altına imzasını attı, Hey dergisi tarafından Yılın Ümit Veren Kadın Sesi seçildi. Daha sonra Kendine İyi Bak, O Piti Piti ve Dik Kalbimde Yarayı isimli şarrıları çıkardı. Kariyeri boyunca 6 kez Anadolu Turnesine çıkmıştır. Bazı turnelerde Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar ve Ercan Turgut gibi usta seslerde aynı sahnede yer aldı.

Tüm bu müzik kariyerinin yanı sıra eğitiminde devam ettiren Bilgen Bengü, 1984 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümü’nü başarı ile tamamladı. 1987 senesinde Kıvırcık isimli bir kaset çıkardı, 1988 senesinde ise müziğe ara vermiştir.

Uzun seneler müzik dünyasından uzak kalan ünlü sanatçı 2002 yılında 4 şarkılık Canım Çekti isimli maxi single ile tekrar geri döndü. 2009 yılında En İyileriyle Bilgen Bengü, 2011 yılında ise Şarabi adlı single’ı ile müzik kariyerini devam ettirdi. Günümüzde yine şarkı yapım çalışmalarını da sürdürdüğü belirtilen sanatçı’nın Can ve Cem isimlerinde iki oğlu vardır. Yaşantısını İstanbul’da sürdüren usta sanatçı ayrıca sahne çalışmalarına da devam etmektedir.

2019 yılında 49 yıllık müzik kariyerini yeni single çalışması Git Gidebilirsen ile devam ettirmiştir.
Albüm çalışmaları;

2019 – Git Gidebilirsen (Tekli)
2011 – Şarabi
2009 – En İyileriyle Bilgen Bengü
2003 – Canım Çekti (EP)
1983 – Kıvırcık
1979 – Dik Kalbimde Yarayı / Biliyorsun, Susuyorsun (Tekli)
1978 – O Piti Piti / Anlatır mısın? (Tekli)
1977 – Kendine İyi Bak / Kalbim Durdu Heyecandan (Tekli)
1976 – Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun (Tekli)

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz