Bilge Yılmaz

Bilge Yılmaz İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Bilge Yılmaz Kimdir?

Bilge Yılmaz İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı, mühendis, fizikçi, ekonomist, akademisyen ve siyasetçi. Boğaziçi Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde Yüksek Öğrenimini tamamlamıştır. Ardından 1998 senesinde Wharton Okulu’nda ekonomi alanında akademisyenlik yapmaya başlamıştır. 2021 senesinde Türkiye’ye dönüş yapmış, 23 Aralık 2021 tarihinde İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı’na atanmıştır.

Bilge Yılmaz Nereli?

Bilge Yılmaz aslen Erzurum’ludur. Ancak Balıkesir doğumludur. Annesi ressam ve Kültür Bakanlığında idareci, babası ise matematik öğretmeni.

Anne ve babasının görevleri nedeni ile ülkenin farklı şehirlerinde yaşamıştır. Ankara’da Ergenekon İlkokulu eğitime başlamış, İstanbul’da tamamlamıştır. 1981 senesinde Galatasaray Futbol takımı alt yapısına seçilmiş olsa da eğitimi sebebi ile futbola devam edememiştir.
bilge yilmaz1 jpg
Lise eğitimine, İngilizce eğitim – öğretim yapması sebebi ile Kadıköy Anadolu Lisesi’nde başlayan Yılmaz, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde başladığı lisans eğitimini fizik alanında çift anadal yaparak tamamlamıştır. Her iki daldaki eğitimini Temmuz 1991’de tamamlamış, mühendis ve fizikçi ünvanlarını almıştır.

Üniversite döneminde Murat Sertel’den iktisat derslerini almış, ardından ekonomi bilimine ilgi duymuştur. Eğitim hayatına Amerika’nın önde gelen kurumlarından Princeton Üniversitesi’nde iktisat alanında devam eden Bilge Yılmaz, Doktora eğitimini 2000 yılında tamamlamıştır.

Siyaset Hayatı:

2002 seçimlerinde Yurt Partisi’nde parti meclisi üyesi olarak çalışan Yılmaz, seçim sonrasında Amerika’ya gitmiştir. 2021 yılının Nisan ayında gezi için geldiği Türkiye’de deneyimini siyasete aktarmaya karar vermiş ve muhalefet partileri ile görüşmeleri sonrasında 2021 yılının Ekim ayında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in danışmanı olmuştur. Erhan Usta’nın grup başkanvekilliği görevine getirilmesi sonrası ise 23 Aralık 2021 tarihinde İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığına atanmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz