Bilge Demirköz

Bilge Demirköz ODTÜ Ankara’da öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekte fizik doktoru, aynı zamanda bilim insanıdır. Hakkında merak edilen soruların cevapları, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

1980 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Günümüzde Uluslararası Uzay İstasyonundaki AMS-02 denemesinden elde edilmiş olan verilerin analizi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Lise’de okurken TÜBİTAK Proje yarışmasında matematik dalında Türkiye’de verilmiş olan ilk ödülün sahibi olmuş, burslu olarak Amerika’ya gitmiştir. İstanbul Amerikan Robert Koleji ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümü’nde lisans eğitimi ile birlikte yandal olarak Müzik ve Matematik Bölümü’nü tamamlamıştır.

Oxford Üniversitesi’nde Fizik doktorasını tamamlamış, doktora çalışmasının ardından 2009 senesine kadar İsviçre Cern’de araştırmalarını sürdürmüş 6 ay Cambridge Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır. 2010 ve 2011 yılları arasında doktora sonrası araştırmasını Institut de Fisica d’Altes Energies’de (IFAE) yapmıştır.

Ayrıca Telekom Dünyası dergisinde bir süre yazan Bilge Demirköz Bilim ve Teknik Dergisinde de zaman zaman yazılar yazmaktadır. 2014 yılında CERN’ün ACCU Orta Doğu ülkelerini temsilen seçilmiş 14 Mayıs 2013 yılından itibaren TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz