Beytullah Eroğlu

0

1995 yılında dünyaya gelen Paralimpik Yüzücü Beytullah Eroğlu İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un sporcudur. 2015 yılında Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda Dünya 3.sü, 50 mt kelebekte ise Dünya 4.sü olmuştur. Daha bir çok uluslararası başarıya imza atan Beytullah Eroğlu 2017 yılında ise Dünya Şampiyonu olmuş ve Türkiye’yi gururlandırmıştır.

İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunudur. Güreşçi Şeref Eroğlu ile kuzendir. Beytullah Eroğlu aslen Kahramanmaraş’lıdır.

İki koluda doğuştan olmayan sporcu 4 kardeşin en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Fatma Hanım, babası ise Mustafa Eroğlu’dur. Doğduktan sonra 7 yaşına kadar dışarıya adım atmamıştır.

İçine kapanık ve kimseyle konuşmayan Eroğlu İlkokula’da babasının ısrarı üzerine gitmiştir. Daha sonra ayakları ile yazı yazmaya başlamış ve öğretmenleride kendisine yardımcı olmuştur. Bu dönemde Kahramanmaraş Engelliler Yüzme Spor Kulücü Başkanı ve Milli Takım Antrenörü Osman Çullu tarafından fark edilmiş ve kendisini okulda ziyaret ederek Milli takıma kazandırmayı başarmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz