KimNereli.net

Betül Mardin

Betül Mardin Kimdir?

İş Dünyası

3 Aralık 2017

929 kez okundu

Gerçek adı: Betül Mardin
Doğum Tarihi: 1926 (92 yaşında)
Medeni Hali: Boşanmış
Meslek: İş Kadını
Doğum yeri: İstanbul Şişli

Betül Mardin Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Halkla İlişkiler Uzmanı kimliği ile Türkiye’nin öncü isimlerinden Betül Mardin 1927 yılında İstanbul Şişli’de doğmuştur.

Kökeninin Hz. Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin’e kadar gittiği iddia edilmektedir. Osmanlı ailesi olan Mardin ailesinin ikinci evladıdır.

Babası Muhiddin Arif Mardin İş Bankası’nın İskenderiye Genel Müdürlüğü’nden emekli aynı zamanda Türk Petrol Şirketi’nin kurucu isimlerindendir. Annesi Adliye Nazırı Necmettin Koçtaş’ın kızı olan Fatma Fahire’dir. 1932 doğumlu prodüktör ve müzik yapımcısı Arif Mardin ise kardeşidir.Devlet adamları ve Diplomatların bulunduğu saygın bir ailenin kızı olan Betül Mardin ayrıca gazeteci yazar Ayşe Arman’ın kayınvalidesidir.

1946 yılında Arnavutköy Kız Koleji’nden mezun olan Betül Mardin’in babası üniversite eğitimine izin vermemiştir.

1950 senesinde evlenmiş evlendiği eşi ise çalışmasını istememiş ve Betül Mardin bu dönemde Amerikalılara Türkçe, ev hanımlarına ise İngilizce ders vererek çalışmalarda bulunmuştur.

Lise eğitiminin ardından Dikiş ve yemek kurslaranı gitmiş 1957 senesinde son bulan evliliğinin ardından Tercüman Gazetesi’nin magazin bölümü’nde çalışmaya başlamış ve 3 sene sonra Yeni Sabah’a geçiş yapmıştır.

Sonrasında ise TRT Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuş 1967 senesinde Uğur Dündar’la beraber İngiltere’de BBC’de eğitim görmüş ve BBC Televizyon kursundan mezun olarak Türkiye’ye dönüş yapmış, Ankara Televizyon bölümünde dersler vermiş oyun bölümü başkanlığını üstlenmiştir.

10 Haziran 1968 yılında İstanbul Galata’da bulunan Akbank’a Halkla İlişkiler Uzmanı olarak girmiş ve o dönem Türkiye’de ilk defa olan bir meslek grubunun öncü ismi olmuştur.

Bu alandaki başarısı ile Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul üniversitesi Halkla İlişkiler bölümlerinde dersler vermiştir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi’dir. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği başkanı ve iki senenin ardından Member Emeritus yani Üstat ünvanını kazanmıştır. IPRA Geçmiş Başkanlar Konseyi Başkanı olmuştur. 1998 yılında ise Anadolu Üniversitesi’nde Fahri Doktor ilan edilmiştir.

Bugüne kadar iki kez evlenen Betül Mardin ilk evliliğini babasının yanında avukat olarak çalışan Akgün Ustalar ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden Şerife Leyla isminde bir kızı vardır. Evliliği 7 yılın ardından son bulmuştur.İkinci evliliğini ise usta tiyatrocu Haldun Dormen ile gerçekleştiren Betül Mardin’in bu evliliğinden Ömer isminde bir oğlu olmuştur. Bu evliliğide 8 yılın ardından son bulmuş bir daha evlenmemiştir.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Betül Mardin
Gerçek adı: Betül Mardin
Doğum Tarihi: 1926 (92 yaşında)
Medeni Hali: Boşanmış
Meslek: İş Kadını
Doğum yeri: İstanbul Şişli
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

361.846 kez okundu

2.

Tarık Akan

284.277 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

221.858 kez okundu

4.

Volkan Demirel

211.319 kez okundu

5.

Tarkan

207.760 kez okundu

6.

Emre Mor

187.545 kez okundu

7.

Ersay Üner

183.763 kez okundu

8.

Yusuf Aktaş

183.076 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

169.078 kez okundu

10.

İrem Derici

164.578 kez okundu