Berrin Sönmez

Berrin Sönmez özellikle son dönemde içki haram değildir açıklaması ile gündeme gelmiştir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudu olmuştur. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kitapları, kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Berrin Sönmez Kimdir? Nereli?

1960 yılında dünyaya gelen Sönmez aslen Ankara doğumludur. Doğup büyüdüğü şehir Ankara’da, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Öğrenci olduğu dönemde iken Maliye Bakanlığı’nda çalışmıştır. Mezun olduktan sonra ise Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak akademiye geçiş yapmıştır.

Sağlık sorunlarından dolayı Halkevi üzerine yaptığı doktora tezini yarıda bırakmıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra, farklı Ortaokul ve Lise’ler de öğretmen olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 5 sene sonra, okutman sonra öğretim görevlisi olarak tekrar akademiye dönüş yapan Berrin Sönmez, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi 28 Şubat sürecindeki akademik tasfiye ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Daha sonra, açtığı dava Rektörün takdir yetkisi gerekçesi ile reddedilmiş ve emekli olmuştur.

Günümüz itibariyle Gazete Duvar web sitesinde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Sivil toplum alanında kadın, çocuk, insan hakları, demokrasi ve barış savunusu ile gönüllü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dergilerde makale ve denemeleri yayınlanmaktadır. Kendisine bir röportaj’da Siz feminist misiniz? sorusu sorulmuştur. Evet feministim cevabını vermiştir.

En son resmi twitter hesabından içki ile ilgili şu açıklamayı yapmıştır Berrin Sönmez.

“Uzak durun diyor evet. Bir başka ayetle alkol/şarap etkisinde bilinç bulanıklığı ile namaz kılınamayacağı belirtilir. Bu nedenlerle şarap kumar fal istenmeyen davranışlardır. Haram ise kesin yasak olarak ayrı bir kategori. Haramı inkar da yeni haram icadı da aynı ölçüde sorunlu.”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz