Belit Onay

Belit Onay Almanya’da bir ilki gerçekleştirmeyi başarmış ve Hannover Belediye Başkanı olarak adını tarihe yazdırmıştır. Hakkında ise aslen baba tarafından nereli? kaç yaşında? ailesi, kökeni, mesleki ve eğitim hayatı. Kısaca merak edilen biyografi bilgileri.

1981 yılının Ocak ayında Almanya’nın kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Goslar Kenti’nde dünyaya gelmiştir. Ailesi uzun yıllar önce İstanbul’dan Almanya’ya göç etmiştir.

Belit Onay aslen nereli? ailesi, kökeni;

Ailesi aslen İstanbul kökenli’dir. Anne tarafı Kosova’dan göç etmiş Balkan Göçmeni’dir. Dedeleri 1. Balkan Harbi’nde göç etmiştir. Baba tarafı ise aslen Girit’li, baba tarafı da ortalama 200 sene önce kadar İstanbul’a yerleşmişlerdir. Babası 1970’li senelerde İstanbul’da otelcilik üzerine eğitim almış ve iş hayatını sürdürmek için Almanya’ya göç etmiştir. Ardından hayatına Almanya’ya sürdürmeye karar vermiş ve annesi ile evlenip Almanya’ya yerleşmiştir. Anne ve babası bir kaç sene çalıştıktan sonra tekrar İstanbul’da dönmek isteseler de Belit Onay ve ardından kardeşi dünyaya gelince tamamen Almanya’ya yerleşmişlerdir.

Siyaset hayatı;

Almanya’da Hukuk üzerine eğitimini tamamlayan Belit Onay 2013 senesinden bu yana Aşağı Saksonya Meclisi’nde Milletvekili olarak mecliste yer almaktadır. 2002 – 2008 Hannover Üniversitesi. 2000 – Ratsgymnasium Goslar. Bremen Üniversitesi.

1993 senesinde Solingen saldırısı zamanında henüz 12 yaşında olan Onay, anne ve babasının ne kadar korktuklarını gördüğünü ve ora ayaşayan Türklerin endişelerini çok iyi hatırladığını dile getirmiştir. Ailesinin o dönemde Türkiye’ye mi dönsek acaba diye düşündüklerini ve tartıştıklarını hatırlamaktadır. Mölln ve Solingen’de Türklerin hedef alınması ailesi ve Türk aileleri çok tedirgin etmiştir. O senelerde yaşadıkları kent Goslar’da bir aile lokantası işletmektelerdi. Evleri ise çalıştırdıkları lokantanın hemen üst katında idi. Çok göz önünde olmaları da korkularını dahada fazla artırmıştır. Almanya’da farklı bir isim taşımanın tepki ve ırkçılık uyandırabileceğini öğrenmiş ve kendisinde siyasi bilinçlenmeye sebep olmuştur.

Almanya Hannover’da katıldığı Belediye Başkanlığı seçiminde %52.9 oy almış ve Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. Hannover’deki seçimlerde Yeşiller Partisi’nin adayı gösterilmiştir.

Evli ve 1 çocuk babası’dır. Eşi’nin ismi Derya Onay’dır.

Çalışmaları, kariyeri;

2000 – Abitur, daha sonra hastanede toplum hizmeti
2002 – 2008 Leibniz Universität Hannover’de yasal çalışmalar, 1. eyalet hukuk sınavı
2008 – 2013 Filiz Polat’ın kişisel asistanı
2011 – 2014 Hanover Eyalet Başkenti Meclis Üyesi, Bütçe Politikası Sözcüsü
2013 yılından bu yana Aşağı Saksonya eyalet meclisi üyesi, iç politika, yerel politika, göç, mülteciler, spor ve ağ politikaları sözcüsü.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz