Behlül Özkan

Behlül Özkan son dönemde siyaset ve gündem ile ilgili yaptığı yorumlar ve yazdığı yazıları ile dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilenler. Kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Behlül Özkan Kimdir?

Behlül Özkan gazeteci, yazar, araştırmacı. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Araştırma Alanları: Uluslararası İlişkiler, Siyasi Tarih.
behlul ozkan1 jpg
Boğaziçi Üniversitesi mezuniyeti sonrasında, lisansüstü çalışmalarını gerçekleştirmiş ve Tufts Üniversitesi Fletcher School of Law and Diplomacy’den Doktora derecesini almıştır. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesidir. Günümüz itibariyle Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Doçent olarak görev yapmaktadır.

İslam Yurdundan Türk Vatanına: Türkiye’de Milli Bir Vatan Yaratmak (Yale University Press, 2012) kitabının yazarıdır . Ayrıca New York Times, Huffington Post, Al Jazeera, Hurriyet Daily News, Open Democracy gazetelerinde köşe yazıları yazmıştır.

Eğitim Bilgileri:

(Doktora) – Tufts University, Fletcher School Of Law And Diplomacy, Amerika Birleşik Devletleri (2005 – 2009)
(Yüksek Lisans) – Tufts University, Amerika Birleşik Devletleri (2002 – 2005)
(Yüksek Lisans) – Marmara Üniversitesi, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (1998 – 2002)
(Lisans) – Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (1993 – 1998)

Behlül Özkan Kitapları:

Türkiye’de Milli Vatanın İnşası – Dâ’rul İslam’dan Türk Vatanına
Küresel ve Bölgesel Güçlerin Ortadoğu Politikaları: Arap Baharı ve Sonrası (Barış Doster ve Bilgehan Ala ile)
Türkiye’nin Soğuk Savaş Düzeni (Tolga Gürakar ile)
Türkiye’nin Dış Politikası Nasıl Düzeltilebilir? (Emre Kayhan ve Ünal Çeviközle)

Resmi twitter hesabı @BehlulOzkan ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz