Bedri Ayseli

1946 yılında dünyaya gelen ses sanatçısı Bedri Ayseli sanatçı kimliğinin yanı sıra besteci ve diş hekimi’dir. Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Ali Emiri Ortaokulu’nun ardından İstanbul’a taşınmış ve Pertevniyal Lisesini tamamlamıştır. Ardından Nişantaşı Diş Hekimliği Yüksek Okulundan mezun olan Bedri Ayseli aslen Süryani asıllı Diyarbakır’lı sanatçılarımızdandır.

Çok küçük yaşlarda iken amcası Turgut Ayseli’nin cümbüş çalması ile müziğe gönül veren Bedri Ayseli 1966 senesinde katıldığı Özel Okan Ses yarışmasında Türkiye 1.si olmuştur. Daha sonra Altın Saz Yarışmasına katılmış yine Türkiye 1.liğini kazanmıştır.

Lise döneminde Sadi Yaver Ataman’ndan nota, usul ve makam dersleri alan Bedri Ayseli sonrasında ise iki sene İstanbul Belediye Konservatuvarında eğitim almıştır. 1970 yılında İstanbul Radyosu sınavına katılmış ve TRT’ye sanatçı olarak dahil olmuştur. Bu dönemlerde İstanbul Diş Hekimliği Fakültesinde eğitiminide birlikte sürdürmüş üniversite yıllarında ilk plak çalışmasını gerçekleştirmiştir.

Askerlik görevini Kıbrıs Girne Askeri Hastanesinde tamamlamıştır. Askerlik bittikten sonra İstanbul’da Diş Hekimliği muayenehanesi açmış ve hem mesleğini hemde sanat yaşamını bir arada devam ettirmiştir.

Özellikle Diyarbakır türkülerinin tanınmasında büyük bir emek sarf eden usta sanatçı Diyarbakır Halk kültürüne büyük katkılar sağlamıştır.

Uzun yıllar TRT İstanbul Radyosu ve Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziğinin kadrolu sanatçısı olarak sanatını icra etmiş ve emekli olmuştur.

Bedri Ayseli evlidir ve bu evliliğinden, Uğur ve Ceylan isimlerinde iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz