Bedia Ener

Bedia Ener Ada Masalı Niher Vargı karakteri ile oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. Geçmişten günümüze rol aldığı bir çok başarılı yapım ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Peki aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? hangi sinema ve diziler de rol aldı? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Bedia Ener Kimdir? Nereli?

1954 yılının haziran ayında dünyaya gelen usta oyuncu aslen Uşak doğumludur. Özellikle Harry Poter filmlerinde Profesör McGonagall’ın seslendirmesi ile hafızalarda sesi yer etmiştir. 1968 senesinde, 14 yaşında iken, Bakırköy Halkevi’nde oyunculuk yaşantısına adım atmıştır. 1970 senesinde ise Şehir Tiyatroları kadrosuna dahil olmuştur. Haldun Dormen Tiyatrosu, Gazanfer Özcan Tiyatrosu, Yeditepe Oyuncular ve Asuman Dabak Tiyatrosu bünyesinde çalışmıştır. Seslendirme sanatçısı olarak sesini duyurmuş daha sonra, sinema ve dizilerde rol almış kamera karşısına geçmiştir.

Bedia Ener Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu 1.63 cm, kilosu 72, burcu ise ikizler’dir. 2021 yılı itibariyle yaşı 66’dır. Resmi instagram hesabı olarak kullandığı @bediaeneroztep hesabında 10,1bin civarında takipçisi bulunmaktadır. En son Ada Masalı isimli dizi de rol almıştır. Dizi de Ayça Ayşin Turan, Alp Navruz, Bülent Çolak, Cem Anıl Kenar ve İpek Tenolcay gibi isimler de rol almıştır.

Oynadığı Sinema ve Diziler:

Ada Masalı (Niher Vargı), Çifte Saadet (Hüsniye Almaz), Çatı Katı Aşk (Saadet Yılmaz), Canevim (Hacı Anne), Menajerimi Ara, Alev Alev (İsmet), Kağıt Ev (Psikolog Pınar), Kara Para Aşk, Bir Zamanlar Osmanlı, Hızır Ekip, Evlerden Biri. Tövbeler Tövbesi, Kendi Okulumuza Doğru, Yeşeren Düşler, Yaprak Dökümü, Kırık Kanatlar, Beşinci Boyut, Büyük Buluşma, Şarkılar Seni Söyler, Gülbeyaz, Karanlıkta Koşanlar ve Mirasyediler.

Evli olan Bedia Ener ‘in eşinin ismi ise Çetin Öztep’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz