Başak Koç

0

Başak Koç hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? eğitimi, voleybol ve medya kariyeri. kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Başak Koç aktif olarak 21 sene voleybol oynamıştır. Kuva-i Milliye İlkokulu ardından, Özel Bilgi Lisesi’ni tamamlamıştır. Babası Beşiktaş takımında da forma giyen eski bir basketbolcu’dur. Ayrıca dayısı, Galatasaray U21 antrenörlüğü yapan Zafer Koç’tur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde iken voleybolun yanı sıra medyayada ilgi duymuştur. Okul döneminde 32. Gün ekibi ile bir arada olması da buna büyük bir etken olmuştur. Usta televizyoncu, gazeteci, sunucu rahmetli Mehmet Ali Birand ve ekip arkadaşları ile birlikte bitirme dönemi tezleri, 32. Gün Genç Yetenekler adı altında belgesel kuşağında yayınlanmıştır. 32.gün, Cnn Türk Spor servisi ve Power Media group’ta editör ve spiker olarak radyo deneyimi yaşamıştır. Yine editör ve spiker olarak, Galatasaray TV, Eurosport ve TRT Türk’te çalışmış, Pekin Olimpiyatlarında ise maç anlatmaya başlamıştır.

Radyospor’da “Başak Koç ile Filenin Yıldızları” Voleybol programı’nın yapımcısı ve sunucusudur.

Başak Koç oynadığı takımlar, voleybol kariyeri;

1993 senesinde Eczacıbaşı Spor kulübü’nde kariyerine adım atmış ardından, Galatasaray, Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Işıkspor’da forma giymiştir. Aktif voleybol hayatının ardından yönetici olarak Vakıfbank Spor Kulübü’nnde genel menajer’lik yapmıştır. Günümüze kadar Lig Şampiyonluğu, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar ligi’nde final tecrübeleri yaşamış bir isimdir.


Yazılı basında ise Akşam, Yeni Yüzyıl, Fanatik ve Hürriyet gazetelerinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Başak Koç, Kuşdili’nde Sunuculuk – Spikerlik, TÜRVAK’ta Televizyon Haberciliği almış, İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Sertifika Programına katılmıştır. Bir dönem kurumsal alanda, Onİletişim’de Proje Yöneticisi olarak çalışmıştır.

Sunuculuğun yanı sıra, ulusal ve uluslararası kongreler, konferanslar, paneller, seminerler ve sportif organizasyonlarla devam etmektedir. Ülkemizde maç anlatan ilk ve tek kadın spikeri’dir. Voleybol’un yanı sıra, bisiklet ve atletizmde de sporun sesi olarak tanınmaktadır.

Takım oyununa inanan Koç, ülkemizin her metrekaresi’ne düşen başarılı insan sayısını artırmayı hedeflemekte, bu yolda, 1 Milyon 200 Bin baskı yaparak Türkiye rekoru kıran Her Şey Seninle Başlar isimli kitabın yazarı Mümin Sekman‘dan eğitmenlik eğitimi almıştır. Lisanslı bir HŞSB eğitmeni olarak çalışmalarını sürdürmekte, yöntemlerini anlatmaya devam etmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz