Barış Telli

0
Barış Telli

Barış Telli Survivor 2023 yarışmacıları arasında yer almaktadır. Ampute Messi olarak tüm dünyanın tanıdığı Milli futbolcumuzdur. Son dönemde kendi hayatı ile ilgili, Hayatla Barış isimli sinema filminin çekileceği de açıklanmıştır. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Barış Telli Kimdir?

Barış Telli Ampute Milli Futbol takımımızda forma giymiştir. Henüz 4 yaşında peşinden koştuğu top nedeni ile sağ bacağını kaybetmiştir. Ancak geçirdiği trafik kazası sonrasında hayata sımsıkı sarılmış, atletizm, tenis ve futbol dahil bir çok spor alanında başarı ile mücadele etmiştir.

Atletizmden Tenise sporun pek çok dalında Türkiye rekorları kıran Telli, Uluslararası madalyalar kazanmış, Türkiye’nin bedensel engelli ilk beden eğitimi öğretmeni olmuştur.

Barış Telli Kariyer Başlangıcı

Barış Telli ilk olarak Nevzat Kankuş ‘un öğrencisi olduğu İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu’nun cimnastik takımında spora başlamıştır. 2005 yılında henüz Lise döneminde Karagücü Ampute Futbol Takımı ile hocası B. Murat Altıntaş vasıtası ile tanışmıştır. 2009’da 49 golle rekor kırarak Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı olmuştur.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğrenciyken hocası Hacı Ahmet Pekel’in yönlendirmesiyle Paralimpik oyunlara hazırlanmaya başlamıştır. 2009’da tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen’in desteği ile 2012 yılında özel koşu protezine kavuşmuştur. Henüz 1. yılını doldurmadan 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazanarak Milli Atlet olarak ülkemizi temsil etmeye başlamıştır.

2014 senesinde, Hülya Avşar’ın desteği ile aldığı yeni protezi ile yüksek atlamada Avrupa 2. olarak gümüş madalya kazanan Telli, Türkiye rekorununda sahibi olmuştur.

Barış Telli Kaç Yaşında?

Barış Telli 34 yaşındadır. Doğum tarihi 24 Eylül 1989, burcu ise terazi’dir.

Barış Telli Boyu, Kilosu

Barış Telli 1.77 boyunda ve 66 kilodur.

Barış Telli Nereli?

Barış Telli aslen Kırıkkale’lidir. 1989 senesinde Kırıkkale’de dünyaya gelmiştir.

Barış Telli Hayatı Film Oluyor!

Barış Telli’nin hayatı beyaz perdeye taşınmıştır. Milli futbolcumuz Telli’nin hayatını anlatan Hayatla Barış filminin yönetmen koltuğunda Ayla, Müslüm ve Kağıttan Hayatlar filmlerinde imzası bulunan Can Ulkay oturmuştur.

Özellikle son dönemde Barış Telli‘nin Milli Takımdan neden ayrıldığı ile ilgili bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Ancak 2022 yılında Ampute Futbol Dünya Kupası öncesinde Ampute Futbol Milli Takımı’ndan teknik direktör Osman Çakmak‘ın kararıyla kadro dışı bırakılmıştır. Bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama gerçekleşmemiştir.

Telli günümüze kadar forma giydiği kulüpler ve Ampute Futbol Milli Takımı ile sayısız şampiyonluklar, gol krallıkları kazanmıştır. Barış Telli ayrıca yılın sporcusu unvanlarının sahibi olmuş, Japonya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafında belgeselleri yapılmıştır.

En İyi Dereceleri:

100 metre: 17.50 saniye (Grosseto, İtalya, Mayıs 2013)
Yüksek Atlama: 1.62 metre, Türkiye Rekoru (Swansea, Ağustos 2014)

Atletizm

T42 2013 100m Türkiye Atletizm Şampiyonası (Altın)
T42 2013 Yüksek Atlama Türkiye Atletizm Şampiyonası (Altın)
T42 2013 Uzun Atlama Türkiye Atletizm Şampiyonası (Altın)
T42 2014 Yüksek Atlama Avrupa Şampiyonası, Swansea 2014 (Gümüş)

Ampute Futbol Kariyeri

Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Dünya Ampute Futbol Şampiyonası, Brezilya (2005)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası, Rusya (2006)
Karagücü, Türkiye Ampute Futbol Şampiyonası, Lig şampiyonu (2007)
Karagücü, Şampiyon Kulüpler Kupası, Rusya (2007)
Şampiyon Kulüpler Kupası, Rusya – Turnuvanın En Değerli Oyuncusu (2007)
19 Mayıs Gençlik Komitesi Yılın Sporcusu Ödülü (2008)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası, Türkiye – Avrupa İkincisi (2008)
Ampute Futbol Süper Ligi Gol Kralı (49 Golle Rekor) (2009)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Dünya Ampute Futbol Şampiyonası, Arjantin – Dünya Üçüncüsü (2010)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Dünya Ampute Futbol Şampiyonası, Rusya – Dünya Üçüncüsü (2012)
Yeni Mahalle, Türkiye Ampute Futbol Şampiyonası, Lig Şampiyonu (2013)
Ampute Futbol Süper Ligi Gol Kralı (2013)
Yeni Mahalle, Şampiyon Kulüpler Kupası, Rusya – Şampiyon 2013: Şampiyon Kulüpler Kupası, Rusya – En İyi Oyuncu Ödülü (2013)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Dünya Ampute Futbol Şampiyonası, Meksika – Dünya Üçüncüsü (2014)
Şahinbey, Türkiye Ampute Futbol Şampiyonası, Lig Üçüncülüğü (2015)
Şahinbey, Ampute Futbol Türkiye Kupası – Şampiyon (2015)
Ampute Futbol Süper Ligi Gol Kralı (32 Gol) (2015)
Türkiye’nin ilk bedensel engelli Beden Eğitimi Öğretmeni 2016: Tekerlekli Sandalye Tenisi ’ne başlama ve Çiftlerde Türkiye Şampiyonluğu (2015)
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası, Türkiye – Şampiyon (2017)
Türkiye’nin Sevinci – Yılın Fotoğrafı (2017)

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @baristelliofficial ‘dır. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 20.8bin civarındadır. Başarılı sporcunun özel hayatı da merak konusudur. Sevgilisi kim? vb. hakkında bir çok soru cevap bekliyor, ancak bu konu hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

En son Acun Ilıcalı tarafından açıklanan Survivor yarışması kadrosunda yer almıştır. Yarışma da ayrıca Aysu Keskin, Berdan Mardini, Ümit Erdim, Murat Eken, Yusuf Güney, Zeynep Alkan, Seçkin Piriler, Cansu Tuman, Alper Rende, Halil İbrahim Göker, Elanur Pat, Buse Plan, Chaby Han ve Kürşat Juan gibi isimlerin de dahil olduğu belirtiliyor.

Kaynak: https://www.baristelli.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz