Barış Pehlivan

1

Barış Pehlivan yazar ve gazeteci. Hakkında günümüze kadar bir çok dava açılan ünlü gazeteci hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Barış Pehlivan Kimdir? Aslen Nereli?

1983 yılında İstanbul’da doğan Barış Pehlivan’ın ailesi aslen Erzincan’lıdır. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunudur.

Türk siyaseti ile ilgili yaptığı araştırmalar, haberler ve yazdığı kitapları ile tanınmaktadır. Günümüze kadar gazetecilik mesleğini sürdürdüğü zaman zarfında hakkında bir çok dava açılmıştır. Açılan davalar sonucu 2011 ve 2020 seneleri arasında cezaevine girmiştir.

2004 senesinde Leman Dergi Grubu’na bağlı kültür sanat dergisi Kaçak Yayın’da muhabirlik yapmıştır. CNN Türk TV ekranlarında yayınlanmış olan Paranın Seyir Defteri, Şair Ceketli Çocuk: Kazım Koyuncu, Nohut Oda Bakla Sofa isimli belgesellerde asistan, yönetmen yardımcısı ve editör olarak çalışmıştır.

5N1K programı için Yabancılara Toprak Satışı, Şah Mesud Suikastı gibi dosya ve haberlerin altına imzasını atan Barış Pehlivan, Karşı Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır.

Kariyeri boyunca ülkemizin en önemli gazetecilik ödüllerine layık görülen Pehlivan, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yapmaktadır.

2007 ve 2021 seneleri arasında Odatv.com haber sitesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini de üstlenmiş, 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle Cumhuriyet Gazetesi için köşe yazıları yazmaya başlamıştır.

2005 ve 2010 yılları arasında CNN Türk için Oradaydım adlı belgeseli hazırlamış, Belgesel’de Türkiye’nin yakın tarihine yansıyan 250’nin üzerinde fazla olayı tanıkları ile ekranlara taşımıştır.
baris pehlivan2
Ödülleri:

Günümüze kadar pek çok ödül almıştır. Aldığı bazı ödüller ise şu şekilde.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Rafet Genç Haber Ödülü (2016)
Yeditepe Üniversitesi En İyi Çıkış Yapan Kitap Ödülü (2018)
Türkiye Yayıncılar Birliği 2019 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Yazar Ödülü
Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü (2019)
Çağdaş Gazeteciler Derneği İnceleme Araştırma Ödülü (2020)
Halit Çelenk Hukuk Ödülü (2020)
Fikir Kulüpleri Federasyonu Yılın Umut Veren Gazetecilik Ödülü (2020)

Kitapları, Eserleri

Barış Pehlivan Barış Terkoğlu ile beraber, Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler, Mahrem, Metastaz ve Cendere adlı araştırma kitapların altına imzasını atmıştır. Yayınlanmış olan 4 kitap o dönemde çok tartışımış ve uzun süre en çok satan kitaplar listesinde yerlerini almıştır.

Sızıntı: Wikileaks’de Ünlü Türkler (2012) (Barış Terkoğlu ile birlikte)
Mahrem: Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları (2015) (Barış Terkoğlu ile birlikte)
Metastaz (2019) – (Barış Terkoğlu ile birlikte)
Metastaz 2 Cendere (2020) – (Barış Terkoğlu ile birlikte)

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz