Barış Adal

Barış Adal hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eğitimi gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1992 yılında dünyaya gelen Barış Adal Koma Sê Bıra grubu solistlerindendir. Baba tarafından aslen Mardin Derik Çataltepe Köyü nüfusuna kayıtlıdır. İlköğretim eğitimini 5. sınıftan itibaren terk etmiş 12 yaşında iken çobanlık yaptığı dönemlerde babası tarafından gitar alınmış ve müzik’e bu şekilde gönül vermiştir. O dönemlerde Türkçe eğitim olduğunu ama Türkçe bilmediğini öğretmenin de sürekli Türkçe konuş diye baskı yaptığını, bu nedenle okulu bıraktığını belirtmiştir.


İlerleyen yıllarda ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’da bir market’te kasiyer olarak çalışmıştır.

Daha sonra Koma Sê Bıra grubu bünyesinde müzik hayatına atılmış, Taksim ve İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik ve parçalar ile seslerini duyurmuşlardır. O yıllarda genellikle Ahmet Kaya ölmez, Özgürlük çiçeğimsin, Amed zindanlarında, Hevale Remzi, Serhıldan Jiyane, Çerxa Şoreşe ve Kemal Pir yoldaş gibi şarkıları İstiklar Caddesi’nde seslendirmişlerdir. Sık sık Kürtçe şarkı söylememeleri yönünde uyarılar, hatta tehditler almışlardır. Ancak yapmış oldukları müzikten taviz vermemiş ve günümüze kadar müzik hayatını başarılı bir şekilde sürdürmüşlerdir.

Grubun anlamı Üç Kardeş Grubu olarak adlandırılan Koma Se Bıra’da şu anda Barış Adal ve Eymen Adal kardeşler mevcuttur. Gruptaki diğer üye Erkan Benli gruptan ayrılmıştır.

Şivan Perwer, Ciwan Haco, Xêro Abbas ve Rotinda gibi sanatçıları dinlemekten büyük keyif almaktadır.

8 Yorumlar

  1. O güzel sesin hiç susmasın bu sözleri bir araya getirmene her ne sebep olduysa işte onları hiç unutma unutturma ben de unutmam bi beni çokk mutlu edeni bide zoruma gideni ama sesim çıkmıyo sa da var bi sebebi? Ama bil ki benim de susan dilimsin ve benim gibi nicelerinin RABBİM BÖYLE DÜŞÜNENLERİN YÂÂÂR VE YARDIMCISI OLSUN OLUYOR DA ZATEN ? ÇOK ŞANSLIYIZ ASLINDA FARKINDA DEĞİLİZ HEM MÜSLÜMAN HEM DE KÜRT DOĞUNUN DA DOĞUSU AMA GÜNEŞ DOĞUDA DAHA ERKEN DOĞAR BUNU HİÇÇÇ UNUTMA ??

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz