Azerin

Azerin hakkında merak edilen soruların cevapları. Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Türk Dünyasının Sesi. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1971 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Azerin, Azerbaycan Bakü doğumlu, burcu Boğa’dır. Henüz 5 yaşında Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu bünyesinde solist olarak çocuk şarkıları söylemiştir. 9 yaşına geldiğinde ise dünyaca ünlü Cücelerim Dans ve Müzik Topluluğunda solistliği üstlenmiştir. Çok genç yaşta yani 15 yaşında ise Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu’nda Menekşe Korosu solisti olmuştur.

Almış olduğu eğitimlerin yanı sıra müzikal yeteneği ve bilgisi her geçen gün artmış, bir çok dilde şarkı söylemeye başlamıştır. Dünyanın dört bir yanında konserler vermiş ve ödüller kazanmıştır.

Kendi ana dili dışında, Kazakça, Özbekçe, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, İngilizce, Balkan dilleri, Rusça, ve Kırgızca bir çok eseri seslendirmiştir.

Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Şan bölümünden mezun olan Azerin, 1990 senesinden günümüze yurtiçi ve yurtdışı bir çok festival ve konserde sahne almıştır. Ayrıca katıldığı televizyon programları ile de sesini tüm dünyaya duyurmuştur.


2009 senesinden beri TRT Avaz ve TRT Müzik kanallarında canlı performans programları ile müzik hayatını sürdürmekte ve müzik severler ile buluşmaktadır.

Uzun yıllardır çizgisini bozmadan büyük bir ustalıkla sanatını icra eden Azerin, 2006 senesinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV tarafından Azerbaycan Devlet Sanatçısı ünvanı ile onurlandırılan isim olmuştur. Türk dünyasının büyük sevgisini kazanan Azerin ayrıca gönüllü olarak Türkiye ve Azerbaycan sınır boylarında askerler için moral konserleri vermekte, bu nedenle de ayrıca sevilmektedir.

Azerin Albüm çalışmaları;

2001 yılında Azerin 1
2003 yılında Çırpınırdı Karadeniz, Yüreklerde Biriz 2006 yılında ise Azerin 2 isimli albümlerin altına imzasını atmıştır.

Aldığı ödüller ise saymakla bitmez. Ancak aldığı ödüllerden bazıları ise; Moskova 12. Dünya Gençleri Festivali 1.liği, Gürcistan Ses Yarışması 1.liği, Bakü Altın Sonbahar Ses Yarışmısı seyirci ödülü, Kazakistan Asyanın Sesi seyirci ödülü, Bakü Uluslararası Türk Federasyonu Barış Elçisi Ödülü. Bakü Azerbaycan – Türk İşbirliği Derneği tarafından Yılın İlim ve Sanat Adamı ödülü. Bakü Yeni Nesil Azerbaycan Halk Birliği Türk Milletine Hizmet ödülü. En İyi Şan Sanatçısı, Üstün Hizmet Nişanı, Onur Madalyaları, Türk Dünyasına Hizmet Ödülü gibi bir çok ödülün sahibi olmuştur.

Ayrıca 2010’da İzmir’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen II. Uluslararası Türk Dünyası Kongresinde Türk Dünyasını En İyi İfade Eden Sanatçı ödülünü almıştır. En son Türkiye Yazarlar Birliği, Türk Dünyası Yılın Sanatçısı Ödülünü almıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz