Azad Barış

0

Azad Barış Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Azad Barış Kimdir?

Azad Barış siyasetçi, Sosyolog, İnsan Hakları Aktivisti, Ezidi Kültür Vakfı Kurucusu, felsefe doktoru, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Diyarbakır Milletvekili adayı.

Azad Barış Nereli?

Azad Barış aslen Şanlıurfa Viranşehir’lidir. Diyarbakır ve Viranşehir arasında yer alan Karacadağ bölgesinde dünyaya gelmiştir. Karacadağ Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin İllerine yayılmaktadır.

Ezidi olduğu belirtilen Azad Barış doktorlu ünivanına sahip, Felsefe doktorudur.

Son dönemde yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen siyasetçi, Kürtler için özerklik getireceklerini, Şengal’e saldırıları durduracaklarını ve Afrin’i geri alacakları yönünde açıklamaları ile dikkat çekmiştir.

2023 genel seçimlerinde, (HDP) Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Diyarbakır 10. sıradan milletvekili adayı olmuştur. Adaylık öncesinde, kurucusu Selahattin Demirtaş‘ın olduğu HDP’de diplomasiden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Azad Barış Kaç Yaşında?

Azad Barış 54 yaşındadır, doğum tarihi 1969, doğum yeri Viranşehir.
azad baris5 jpg
Kısaca Hayatı:

Ezidi bir ailenin ilk çocuğu olarak 1969 senesinde Viranşehir’e bağlı Karacadağ’ın Zewra köyünde dünyaya gelmiştir. Ailesi küçük yaşlarda Avrupa’ya göç etmiş ve Almanya’nın Freiburg şehrine yerleşmiştir. Lise eğitimini bu şehirde tamamlayan Barış üniversite eğitimine Hamburg Üniversitesinde devam etmiştir.

Lisans ve yüksek lisans derecelerini Hamburg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden, doktora derecesini ise felsefe alanında Leuphana Üniversitesi’nden almıştır. İngiltere, Amerikan ve Avustralya’da birçok değişim programına katılmış, Leuphana Üniversitesi’nde Kültürlerarası İletişim ve Uygulamalı Kültürel Çalışmalar alanında öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Êzidîler başta olmak üzere azınlıklarla ilgili birçok projede yer alan Barış Avrupa içi entegrasyonu, neoliberalizm ve sosyalizasyon teorileri başta olmak üzere sosyal bilimler alanında çalışmalar yapmaktadır.

Kendisini otokton Şengalli olarak görmektedir. İyi derecede Kürtçe, Almanca, İngilizce ve Türkçe bilmekte, iki kız çocuk babasıdır.

Resmi twitter hesabı @azadbaris resmi instagram hesabı ise @azadbrs ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz