Aytun Çıray

Aytun Çıray İYİ Parti İzmir Milletvekili. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, çalışmaları, kariyeri, biyografi ve hayatı.

Aytun Çıray Kimdir?

Aytun Çıray siyasetçi, milletvekili, doktor. Dahiliye Uzmanı, 32 Yaşında başhekim, 36 yaşında Müsteşar, 41 yaşında ise Başbakanlık danışmanlığı görevini üstlenmiştir. 4 Dönem İzmir Milletvekili olarak çalışmalar da bulunmuş, 4 kitap yazmıştır.

Aytun Çıray Nereli?

Aytun Çıray aslen İzmir’lidir. İzmir, Bayındır’da dünyaya gelmiştir.

Aytun Çıray Kaç Yaşında?

Aytun Çıray 66 yaşındadır. Doğum tarihi 1957, doğum yeri İzmir.
aytun ciray2 jpg
Kısaca Hayatı:

Aytun Çıray’ın annesi Kıymet Hanım babası ise Muharrem Remzi’dir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1988 yılında iç hastalıkları dalında uzmanlık yaparak eğitimini tamamlamış ve 1989 yılında Başhekim olmuştur. 4 sene Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış 1997 yılında istifa etmiş ve görevine son vermiştir.

İş hayatına atılmış ve yönetici olarak PETKİM ERDEMİR ve İSDEMİR gibi büyük şirketlerin yönetim kadrosunda yer almış ayrıca ERENCO şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Çıray, Fransızca bilmektedir.

Siyaset Hayatı

Tansu Çiller döneminde DYP’den milletvekili olmuş, 2002 yılında Mesut Yılmaz ANAP zamanında ANAP İzmir 2. sıradan aday gösterilmiş 2007 yılında Demokrat Parti’ye genel başkan adayı olmuş ancak kongreyi meşru bulmadığı gerekçesi ile adaylıktan geri çekilmiştir.

TBMM 24. dönemde 2011 yılında CHP İzmir Milletvekili seçilen Aytun Çıray 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar CHP İzmir Milletvekili seçilmiştir.

CHP ve İYİ Parti

24. 25. ve 26. dönemde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden TBMM İzmir milletvekili seçilmiştir. 23 Ekim 2017 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ederek kurucusu Meral Akşener‘in olduğu İyi Parti kurucu üyesi olmuştur. İyi Parti bünyesinde, genel sekreterlik ve parti sözcülüğü görevini üstlenmiştir. 2023 genel seçimleri için İzmir’den İYİ Parti İzmir milletvekili olarak aday gösterilmiş ancak 8 Nisan 2023 tarihinde çekildiğini belirtmiştir.

Resmi twitter hesabı @TCAytunCiray resmi instagram hesabı ise @cirayaytun ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz