Aytül Akal

Aytül Akal Çocuk Edebiyatı Yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? doğum yeri, doğum tarihi, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1952 yılında aslen İzmir’de dünyaya gelmiş, çocukluk ve gençlik yılları orada geçmiştir. 1971 yılında İzmir Amerikan Kız Koleji’ni tamamlamış, 1999 yılında uzaktan eğitim ile Washington International University’den mezun olmuştur. Yine aynı üniversitede yine aynı şekilde uzaktan eğitim ile Eğitim dalında yüksek lisans yapmıştır.

Çok küçük yaşlarda yazmaya başlayan Aytül Akal zaman zaman yazmayacağım diye kendisine sözler vermiş olsa da hiç bir zaman yazmaktan vazgeçememiştir.

Çocukluk yıllarından beri çeşitli dergilerde şiir, yazı ve röportajları yayınlanmıştır. İlk kitabı 1981 yılında yetişkinler için şiirler içeren Kent Duygusu isimli kitabıdır. 80’li yıllarda çocuklar için yazmaya başlamış ilk masal kitabını ise 1991 yılında Geceyi Sevmeyen Çocuk ismi ile çıkarmıştır. 1989 yılında yazıp 1991 yılında yayınlanmaya başlayan bu masalları günümüzde de yeni baskıları ile çocuklara sunulmaktadır.

Alper isminde bir oğlu vardır, oda annesi gibi yazar.

Yazmış olduğu bazı kitapları;

Kar Sesi, Oğlum, Ben Çocukken, Sevimli Beyaz, mavi Ay, Uçan Nine, Suda Oynamayı Kim Sevmez, Süper Gazeteciler, Yatağın Altındaki Harfler, Zıplayan Şiirler, Masalını Arayan Ejder, Bu Ne Biçim Yarışma, Abur Cubur Canavarı, Oğlum Nerdesin, Kızım Nerdesin, Mıymıy Teyze, Annem Neden Çıldırdı?, Ne Boyayalım?, Tonton Dedemin Doğum Günü, Tatlı Kardeşimin Doğum Günü, Sihirbazın Kuyruğu, Babam Duymasın, Odamdaki Hayalet, Süs Delisi, Açıl Kapı Açıl, Küçük Kertenkele, Kitap Perisi, Eğlence Ülkesini Arayan Dinozor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz