Ayta Sözeri

2

Türkiye’nin ilk oyuncu Trans bireyi olan Ayta Sözeri oyunculuğun yanı sıra müzisyendir. 1976 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. 6 yaşında iken 1982 senesinde ailesi ile birlikte Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Babası elektrikçi annesi ise ev hanımıdır. İki ablası ve bir kız kardeşi vardır. 20 yaşında ameliyat olmuştur. Kendisindeki farklılığı çocuk yaşlarda hissettiğini belirten Ayta Sözeri Lise’den önce annesine anlatmış, annesi ise babasından gizlemesi gerektiğini belirtmiş ancak Ayta Sözeri babasına anlatmış ve babasının evden kibarca kovduğunu dile getirmiştir.

Bir dönem İstanbul Boncuk Restaurant’ta sahne almıştır. Bugüne kadar Arka Sokaklar, Dudaktan Kalbe, Kuzey Rüzgarı, Dadı, Ulan İstanbul ve Kayıp Şehir gibi dizilerde rol almıştır. 2017 yılında ise Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı ve Aralık ayında vizyona giren Aile Arasında isimli sinema filminin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur.

Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Aslen İzmir’lidir. İnsan hakları ve LGBTİ aktivisti’dir.

2 Yorumlar

  1. BEN HABER TÜRKDE TARTIŞMALARA GİRENLERİN ÇOĞUNUN KADASIZ VE SALAK OLARAK GÖRÜRKEN. BİRTEK ERSAN ŞENİN FİKİRLERİNİ VE KONUŞMALARINI BEĞENİRİM. ÇÜNKÜ GERÇEKLERİ ANLATARAK KONUŞAN TEK KİŞİ ORADA O DUR. 72 YAŞINDA MİMAR ESER ALICI

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz