Ayşen Birgör

36

Ayşen Birgör Türk Sanat Müziği’nin usta isimlerindendir. Hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Doğum tarihi, evli mi? kaç yaşında? nerede doğdu? Kısaca hayatı, müzik kariyeri ve biyografi bilgileri.

1977 yılının Kasım ayında dünyaya gelmiştir, burcu Akrep’tir. İstanbul doğumlu sanatçı’nın baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır. Henüz 3 yaşında iken müzik ile tanışmış ve o dönemden itibaren ailesininde desteği ile müzikle iç içe yetişmiştir. Dedesinin müziği olan tutkusu, ve babasının türküler okuması, kasetler doldurmasından etkilenmiştir.

Çok küçük yaşlarda sanatçı olmaya karar verdiğini belirten Birgör, ilerleyen yıllarda bu hayalini gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’nü kazanarak eğitim almıştır.

Ayşen Birgör Müzik ve program çalışmaları;

İlk albümünü 1996 senesinde Gecem ismi ile müzik piyasasına sürmüştür. Bir çok usta sanatçıya vokallik yapan Ayşen Birgör bir dönem Atv kanalında yayınlanan Böyle mi Olacaktı isimli dizinin şarkısını seslendirmiştir. Bir çok önemli marka ve radyoların reklam cıngıllarını da başarı ile seslendirmiştir.

Ayrıca 2007 yılında Star Tv’de Popstar Alaturka programına katılmıştır. Yarışmada üçüncü olmuştur. Vokal yaptığı bazı sanatçılar, Emel Sayın, Adnan Şenses, Coşkun Sabah, Gülben Ergen, Serdar Ortaç ve Çelik’tir.

TRT1 kanalında Akşam Sefası programında solist olarak yer almış ardından TRT İstanbul Radyosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2009 yılında Bambaşka adlı ikinci albümünü çıkarmıştır. Yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

Müzik, ses ve sahne hakimiyeti Türkiye’nin son yıllarda yetirdiği en iyi yorumcular arasında yer almaktadır. En büyük hedefi ise Türk Müziğinin vazgeçilmez ve unutulmaz isimlerinden birisi olmaktır.

Günümüzde TRT Müzik ekranlarında Yıldızlar Altında programını sunmakta ve aynı zamanda solist olarak sanatını icra etmektedir.

Usta sanatçı Ayşen Birgör’ün sosyal medya hesapları üzerinden sıkça resmini paylaştığı bir kızı vardır. Ancak günümüzde eşi ile evliliği sürmektemidir, boşanmış mıdır? bu konu hakkında maalesef hiç bir bilgiye ulaşılamamıştır. Sesinin güzelliği kadar müzik eserlerini hatasız ve halkın tabiri ile damardan okuduğu için büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Beni Çok Sev, Sen Benden Gittin Gideli, Feryat, Doktor, Ben Ne Yangınlar Gördüm, Yokluğun Her Dakika Ölüm Demek Gitme, Kurusa Fidanım, Eziz Dostum ve daha bir çok eseri hakkı ile okuyan yegane seslerdendir.

36 Yorumlar

 1. Ayşen hanım ben Balıkesir Edremit ten Birgül hanım 58 yaşındayım devlet memurluğundan emekliyim. Ayşen hanım sanatını hakkıyla icra ediyor o sahnede duruşuna raks edişine el kol hareketlerine bayılıyorum müziğin ritmine göre uyarlıyor,sahneyi dolduruyor,sahneye hakim,inanın seyrederken beni alıp götürüyor. Seyrederken gençliğimi görüyorum. Benim hayalimi Ayşen hanım yaptı onunla gurur duyuyorum.AYŞENCİĞİM SENİ ÇOOOOK SEVİYORUMMMMMMMM.

 2. Ayşen hanım,
  TRT Müzik yönetimine gönderdiğim, büyük bir zevkle izlediğim YILDIZLAR ALTINDA programınızla ilgili e- postamı aşağıda bilgilerinize sunuyorum. İyi ki varsınız. Selamlar, saygılar.
  Sayın Yetkili;

  Her şeyden önce Türk sanat ve halk müziğini yaşatma yolundaki üstün gayret ve çalışmalarınız için sizi tebrik ederim.

  Uzun zamandan beri zevkle izlediğim YILDIZLAR ALTINDA programı ile ilgili düşünce ve ricalarımı aşağıda takdim ediyorum;

  1. Ayşen BİRGÖR’ ü muhteşem sesi nin yanında gerek fiziği, gerekse şarkı söylerken kullandığı vücut dili ile ortaya koyduğu seyretmesine doyum olmayan sahne performansı nedeniyle hayranlık ve saygı ile tebrik ediyorum.

  2. Şef Talat ER’ in gerek orkestra yönetiminde gösterdiği ustalık ve gerekse programın ( repertuarın ) hazırlanmasında gösterdiği başarı için kendisini kutluyorum.

  3. İcracı ses sanatçısı ne kadar büyük bir sanatkar olursa olsun, eğer orkestradaki sanatçılar onunla birlikte kendilerini müziğe sevgi ve heyecanla vermiyorlarsa ortaya konan sahne gösterisinde bir şeyler eksik kalıyor ve izleyici istenen zevki maalesef alamıyor.

  Dikkat ederseniz, Tarafınızdan hazırlanan bir çok programda, orkestra elemanlarının müziğe uyum sağlayan beden dillerini kullanmak yerine manasız ve hatta asık suratla mesleklerini icra ettiklerini görürüsünüz. Saz sanatçılarının bu yönde bir eğitime tutulması uygun olur düşüncesindeyim.

  Bunun için büyük sanatkarlar programlara kendi orkestraları ile çıkıyor olsa gerek.

  Gelelim YILDIZLAR ALTINDA ki saz sanatçılarına: çok az elemandan oluşan bir orkestra olmasına rağmen, kendilerini icra ettikleri müziğe kaptırıp zevkle sanki bizlerle birlikte zevk alıyorlar intibaını bıraktıkları için diğer daha büyük orkestralardan daha coşkulu bir müzik şöleni ortaya koyabiliyorlar. bu nedenle kendilerini tebrik ediyorum.
  Sonuç olarak başta yönetim olmak üzere bizlere haftada bir müzik şöleni izleme zevkini veren YILDILAR ALTINDA görev yapan Solist Ayşen BİRGÖR, Şef Talat ER ve saz sanatçoüılarına sonsuz teşekkür eder İnşallah daha uzun süre kendisini dinleme imkanını bizlerden esirgemeyeceğiniz ümidiyle saygılqarımızı sunarım.
  İyiki varsınızz.
  Emin TÜFEKÇİLER

 3. Ayşen Hanım, iyi akşamlar.
  Biraz önce zevkle dinlemekte olduğum programınız bitti.
  Uzun yazmak istemiyorum.
  Programınızda , isteklere cevap olarak , olabildiğince yeni parçalara yer vermek istediğinizi belirttiniz.
  Bestesi Turan Taşana ait TRT arşivine girmiş ve duyabildiğim kadarıyla 1 defa Sanatcı arkadaşınız Necmettin Yıldırım tarafından okunan GÜNEŞE BENZİYORDU ISITIR BENİ SANDIM adlı rast makamındaki, sözleri bana ait şarkıyı okuya bilirmisiniz.
  Çok mutlu olurum.

  Saygılarıla,
  Dr. Adnan Güzelöz

 4. Bizlere mühteşem tarzınızla icra ettiğiniz müzik ziyafeti için sağolun iyiki varsınız yorum mükemmel sizi canlı nerede izleyebiliriz lütfen bildiriniz ankara dan cemal saygılar

 5. Maşaallah! Sizi zevkle dinliyoruz.Şu anda Trt Müzik “Yıldızlar Altında” programını seyrediyoruz.Benim en sevdiğim parçayı söylüyorsunuz.”Eskimeyen Dostumsun”Nefesinize , sesinize sağlık.

 6. Ayşen hanım,bu geceki performansıniz,seslendirdiginiz sarkilar gerçekten çok iyiydi,sizi başarılarınizdan dolayı tebrik ediyorum,her programınizi kacirmadan takip ediyorum,duruşunuz ve kaliteniz ile çok farklı bi yerdesiniz.

 7. Ayşen Hn. Sizi bu akşamki “Yıldızlar Altında” programında tesadüfen ilk defa izleme fırsatı buldum.Şimdiye kadar dinlememiş olmama çok hayıflandım.Gerçekten programınız hiç bitmesin istedim. Sizin gibi gençlerin müziğimize sahip çıkması Bizlere gurur veriyor. Candan kutluyorum. Sevgiler.

 8. Ben TRTde çalıştım hem teknik hem de hem de program yapımında çalıştım Türk müziğine ilgim var ve binlerce Makamı güftesini bilmesem bile bestesini terennüm edebilirim Ayşe Hanım kusursuz bir şarkı yorumcusu ama sesin de bir özellik yok hatasız okunduğu halde gırtlağı ile ilgili hiçbir özelliği yok müsamere öğrencisi konseri verir gibi şarkıları yorumluyor, Yani bir Ayşe Ekiz veya Çiğdem Gürdal gibi bir ses olması mümkün değil..

 9. canım ayşencim, sahneye yakışıyor ve hakkını veriyorsun. başarılarının devamını takipteyim. bende seni çok sevenlerden biriyim.

 10. TRT Müziğin sn sahne düzenleyici ekip başı na: sahnelerinizi, arka planlarınızı, orkestranın görüntülerini aşırı karanlık ve koyu renkli buluyorum. Adeta insanın ruhunu karartıyor. O güzelim ses sanatçılarını, şarkıları ve saz ekibini kasvetli bir ortamda izlemek durumunda kalıyor ve üzülüyorum.
  Ayrıca ilk defa izleme şansı bulduğumuz sanatçı isimlerini de ekranda icra sırasında geçmenizi rica ederim. İzleme fırsatı bulabildiğim tüm programlar için emeği geçenleri kutlarım. H.gúl 07.11.2019

 11. Ayşe Hanım hedefinizin daim olması dileyiyle sizi severek dinliyor duruşunuzla gerçek bir sanatçı bulunduğu yeri dolduran ender sanaçlılardan birisi siniz

 12. Özlem ve hüzünle sonrada zevkle dinliyoruz her perşembe lütfen canlı karşınızda izlemeyi inanın çok istiyoruz eşimle lütfen bizi davet eder misiniz Kocaeli golcukte oturuyoruz hep gelmek istiyoruz fakat dolu olup döneriz diye korkuyoruz lütfen ilgilenirmisiniz teşekkürler sevgiler

 13. sizi cok seviyoruz sanat muzigi heralde sizle bitecek lutfen sanat muziigmize trt de daha cok yer verirseniz tarihe miras birakirsiniz saygilarla

 14. Sanat müziğini eskiden beri severim yapılan yemeğe eğer sevgini katarsan tadı ve şifası daha güzel evet Ayşen hanım mesleğinize bunu maksimum derecede yansıtıyordunuz allah yolunuzu açık etsin sizi yeni keşfettim bundan sonra programlarınızı takip edecek inşallah kalın sağlıcakla

 15. Ayşen hanım gerçekten çok güzel bir yorumcu. Şef Talat Er ile harika uyum sağlıyor. hele hele CANIM EFENDİM şarkısını dinleyin arkadaşlar. Bu şarkıyı 64 yaşıma geldim böyle güzel yorumlayanı görmedim, tebrikler.

 16. Sevgili Ayşen hanımın her perşembe yıldızlar altında programını hiç kaçırmam, iyi bir dinleyici olduğumu düşünüyorum, yalnız güzel bir ses ve iyi bir yorumcu değil aynı zamanda çok doğal, kendine güvenli, insanlarla iletişiminin de harika olduğunu düşünüyorum, buradaki saygılı ve olumlu yorumcuları da kutlarım.

 17. Ben çok yetersiz buluyorum, hem sıkı bir Türk mûsıkîsi dinleyicisi hem de bir konservatuvarlı olarak.. Zira okuduğu hemen hemen her şarkının meyan kısımları faciaya yakın geliyor. Maalesef.

 18. Sesiniz ve mimikleriniz. Konuşacak, yazacak bir şey bulamam. Elbet eleştri olacak. Kimi meyve veren ağaç misali kimi, bilgi yetersizliği. Sen harikasın. Sen iyiki varsın.

 19. Devam kardesim guzelsin guzel söyluyorsun salla isine gelen dinlesin zaten onlarda sana yeter benden yana her seyinle mukemmelsin makam falan bilmem fakat dinlerim zaten sen kendini devamli gelistirmekle mesgulsun BRAVO tek kelime mucadele ömur ! var ol bir hayran abin.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz