Ayşegül Atik

Ayşegül Atik hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Oynadığı sinema ve diziler, eğitimi, kariyeri. Kaç yaşında neden öldü? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1948 yılında dünyaya gelen usta tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ayşegül Atik Ankara doğumludur. Sokullu Mehmet Paşa’nın 16. Kuşak veya daha da fazla soyu torunu (ahfad’ı) olduğunu dile getirmiştir. Resmen tescil edilmiş Mehmet Sokullu Paşa soyundan geldiğini ve vakıf ile bağlantılarının da sürdüğünü bir röportaj’ında sevenleri ile paylaşmıştır.

1980’li yıllarda Ali Atik ile beraber Önce Alışveriş Sonra Fiş sloganı ile hafızalarda yer edinen KDV reklamında oynamıştır. Gerçek ismi Mürşide Ersoy olan usta oyuncu 5 kardeştir.

Ankara TED Koleji’ni bitirmiş ardından Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur.

1977 yılında KDV reklamında rol aldığı Ali Atik ile evlenmiş 2002 yılında evliliği son bulmuştur. Bu evliliğinden Argun ve Alper isimlerinde iki oğlu olmuştur.

Bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi’nde Oyunculuk Ana Sanat Dalı Öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Ayşegül Atik oynadığı diziler;

1979 – Tatlı Çarşamba (Ayşegül)
1989 – Alıştık Artık
2002 – En Son Babalar Duyar (Şükran Yalçın)
2007 – Kısmetim Otel
2010 – Şen Yuva (Gülümser)
2017 – Dayan Yüreğim (Türkan)
2018 – İstanbullu Gelin

Oynadığı sinema filmleri;

1978 – Taşı Toprağı Altın Şehir (Fatma)
2015 – Ali Kundilli 2 (Alinin Babaannesi)
2017 – Yaşamak Güzel Şey

Usta oyuncu 9 Haziran 2020 tarihinde yaşantısını sürdürdüğü Muğla Bodrum’da 72 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Henüz ölüm sebebi ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz