Ayşe Tüter

0

Ayşe Tüter yemek dünyasının sevilen isimleri arasında yer almaktadır. Son dönemlerde katıldığı televizyon programları ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Ekran severler tarafından kimdir? kaç yaşında? evli mi? yemekleri, yazıları gibi bir çok soru merak konusu olmuştur. Hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1960 yılının Ağustos ayında dünyaya gelen Ayşe Tüter’in burcu Aslan’dır. İstanbul, Anadolu Yakasında Beykoz İlçesi semtlerinden Çubuklu’da doğmuştur. Anne tarafından aslen Rumeli kökenli, baba tarafından ise eski İstanbullu’lardandır. Kendisinden küçük iki erkek kardeşi olan Ayşe Tüter henüz 5 yaşında iken yemek yapmaya başlamıştır.

İlköğretim eğitimi döneminde okumayı öğrendiği zaman gazetelerdeki yemek köşelerini okumaya başlamıştır. Üsküdar Türk Kız Koleji ardından Cağaloğlu Meslek Okulu’nda yemek pişirme ve pasta eğitimi ile diplomasını almıştır. Eğitimini daha sonra 5 yıldızlı otellerde şeflerin kursları ile devam ettirmiştir.


Çok küçük yaşlarda başladığı yemek öğrenme ve yapma merakı ilerleyen yıllarda profesyonelliğe dönüşmüştür. Hem çevresi, hem ailesi ve eşi ona destek olmuş ve 1996 senesinde Sofra Dergisi tarafından açılmış olan yemek yarışmasına katılmıştır. Yarışma’da yapmış olduğu Kuru Fasulye’den tatlı ile Türkiye 1. si olmuş ardından profesyonelliğin kapıları ardına kadar kendisi için açılmış oldu. Tunusta bir yemek festivalinde 10 kişi ile ülkemizi temsil etmiştir. Bir çok ödül, plaket ve derece sahibi olan Ayşe Tüter televizyon dünyasında canlı yemek yapan ilk kadın ünvanının sahibidir.

Yarışmaya katıldığı dönemden itibaren Samanyolu TV, ATV, Kanal D, TV8, Türkmax, Kanal Türk ve Cine 5 gibi pek çok kanalda tarifler paylaşmıştır. Televizyon ekranlarının ve sanat dünyasının sevilen isimleri Şebnem Kısaparmak, Esra Ceyhan, Cenk Eren ve Ender Saraç ile çalışmıştır. 6 sene Sabah Gazetesinin yemek köşesini hazırlamış ve yazmıştır. Ayrıca yine bir çok gazetenen özel yemek dergi eklerini de hazırlayan Ayşe Tüter, günümüzde Vatan Gazetesinin yemek köşesini de hazırlamakta ve yazmaktadır. En son Banvit tarafından sponsorluğunun üstlendiği Lezzet Güneşi Dergini çıkartan usta isim günümüze kadar Keskinoğlu, Yonca Yağ, Tukaş, Reis, Filiz Makarna ve Uyum Marketleri gibi ünlü firmaların markaların danışmanlığını üstlenmiştir.

Ayşe Tüter çok genç yaşta henüz 18 yaşında iken evlenmiş, bu evliliğinden iki oğlu vardır. Bugüne kadar toplam 7 kitabı yayınlamış ve okur severler ile paylaşmıştır.

Ayşe Tüter Yemek Kitapları;

Ev Yemekleri
Lezzet Ustası Ayşe Tüter Mutfağımızdaki Bereket
Ramazan Bereketi
Mutfakta Dört Mevsim
Lezzet Ustası Ayşe Tüter`le Çay Keyfi
Pratik Mutfak Kolay Tarifler
Pratik Mutfak – Ramazan Bereketi “2 Kitap”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz