Ayşe Lebriz

Ayşe Lebriz Gain platformunda yayınlanan internet dizisi Terapist ‘in oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Başarılı oyuncu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ayşe Lebriz Kimdir? Nereli?

1963 yılının Temmuz ayında İstanbul’da dünyaya gelen usta oyuncu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından 1985 ve 1987 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosunda göre almıştır. Daha sonra tiyatro hayatına devam etmiş, 1987 senesinden 2018 senesine kadar İstanbul Devlet Tiyatrosu bünyesinde bir çok oyunda sahne almış, yönetmenlik yapmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Kadir Has Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniveristesi’nde eğitim vermiş, vermeye de devam etmektedir.

Tiyatro hayatının yanı sıra rol aldığı başarılı sinema, dizi ve kısa filmler ile de adından söz ettirmiştir. En son Ayşe Lebriz 2021 yılında Terapist isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Dizi de Zeynep Çamcı, Çağdaş Onur Öztürk, Murat Kılıç ve Muhammet Uzuner gibi isimler de rol almıştır.

Tarsus Belediyesi tarafından açılmış olan Bilim, Eğitim, Sanat ve Kültür Akademisi içinde bulunmakta olan tiyatro salonuna Ayşe Lebriz ismi verilmiştir. Resmi instagram hesabını @ayselebriz kullanıcı ismi ile kullanmaktadır.

Ayşe Lebriz Oynadığı Sinema, Diziler:

Terapist (TV Dizisi) 2021
Fragrance / Koku (Figen, Sinema Filmi) 2020
Cinayet Masası İstanbul / Mordkommission Istanbul (Belma Başaran) (TV Dizisi) 2017-2018
The Woman in Purple (Kısa Film) 2017
Cemile’s Obsession (Kısa Film) 2017
Rüya (Sinema Filmi) 2016
2Z (Kısa Film) 2013
Running Amok (Anne) (Kısa Film) 2011
Bir Avuç Deniz (Sinema Filmi) 2010
Kabuslar Evi: Onlara Dokunmak (TV Filmi) 2006

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz