Ayşe Egesoy

Ayşe Egesoy hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Eğitimi, çalışmaları, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

7 Şubat’ta Amasya Merzifon’da dünyaya gelmiştir. Kova burcudur. Babası Harp Okulu mezunu’dur, Topçu Subayı olarak orduya katılmış ve çeşitli kademelerde komutanlığın ardından emekli olmuş, annesi ise ev hanımı’dır. Bir kız kardeşi vardır, oda ressam’dır. Maalesef doğum yılı bilinemediği için yaş bilgisine henüz ulaşılamamıştır. Babası Emekli Albay Şair Salih Kıvanç annesi ise Şeyda Kıvanç’tır. Ailenin iki kızından birisidir.

Babasının görevi nedeni ile İlkokul ve Ortaokulu Anadolu’nun çeşitli İllerinde tamamlamış ardından, Çamlıca Kız Lisesi ve Yükseliş Koleji’ni bitirmiştir.

Uzun yıllardır Üniversiteler ve Özel dil okullarında diksiyon, fonetik, ses ve nefes hareketleri konularında ve sunuculuk-spikerlik eğitimleri vermektedir. Günümüze kadar 42 Basın ödülü ve aileden kalan İstiklal Madalyası sahibi, Devlet ve Protokol sunucusu unvanına sahip isimdir.

Geçmiş yıllarda Zeki Müren, Hamiyet Yüceses, Nigar Uluer, Emel Sayın, Adnan Şenses ve Muazzez Abacı gibi bir çok usta sanatçı ile röportajlar gerçekleştirmiş, usta isimlerle bir çok anısı bulunmaktadır.


Ailesinin 7 göbek İstanbul’lu olduğunu belirten Ayşe Egesoy Kolej’i bitirince Ankara’da iş bulamadığını, TRT’ye daktilograf olarak başvurduğunu belirtmiştir. 2 sene çalışmış ardından ilk ve son kez lise mezunları için sunuculuk sınavı yapılmış, 3 bin 500 kişi içinden kazanan 15 kişi’nin içinde yer almıştır. 17 sene gibi uzun bir süre TRT 1 kanalında aralıksız olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

İlk devlet ve protokol sunucusu ünvanını alan isimdir. Döneminde rahmetli Turgut Özal tarafından verilmiştir. Tüm devlet protokolünün gecelerini, etkinliklerini sunmuştur. Pek çok plaket ve mansiyon sahibi ayrıca eğitmendir. Sadri Alışık Kültür Merkezi ve özel üniversitelerde bir çok öğrencisi vardır.

Benim adım Şiir, Hoş geldin, Gül Şehri adlı üç albüm çalışması ve Sevgi Ustaları isimli bir şiir antolojisi bulunmaktadır.

1976 senesinde Ali Kemal Egesoy ile evlenen Ayşe Egesoy’un 1977 doğumlu Kemal isminde bir oğlu vardır.


Zeki Müren ile yaptığı röportaj;

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz