Aynur Doğan

Aynur Doğan hakkında müzik kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? albümleri, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1975 yılının Mart ayında dünyaya gelen usta sanatçı Aynur Doğan aslen Tunceli, Çemişgezek İlçesi, Doğanköy nüfusuna bağlıdır. Seslendirdiği eserlerin yanı sıra yazdığı eserlerle de adından söz ettirmeyi başaran Doğan, etkileyici sesi ve olağanüstü yorumu ile sadece ülkemizde değil, dünya basınında da sıkça övgü ile isminden söz ettirmektedir. Zamanla World müziğin en önemli isimlerinden biri olmayı başarmıştır. İlk olarak İstanbul’da ASM Müzik okulunda bağlama ve müzik eğitimi almış, Begüm Erdem ve Aşkın Metiner ile şan çalışmıştır.

Halk Müziği eserlerini büyük bir ustalıkla icra eden Aynur Doğan, Kürtçe müziğin Türkiye ve dünyada en çok tanınan isimlerin birisidir. 2004 ve 2005 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Avrupa başkentlerinde bir çok kültür etkinliklerine sahne almıştır.

Aynur Doğan konser, ödül ve albümleri;

Gençlik dönemlerinde Ateş Yanmayınca, Seyir, Keçe Kurdân ve Nûpel isimlerinde 4 albümü müzik severler ile buluşturmuştur. Bu albümlerin ardından büyük bir ilgi uyandırmış, Yavuz Turgul’un yönetmiş olduğu Gönül Yarası isimli filmde Kürtçe Halk şarkısı ile dinleyicinin kalbinde taht kurmuştur. Daha sonra Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası – Köprüyü Geçmek isimli belgesel filmindeki sahne Uluslararası medyada büyük bir ilgi görmüştür. 2006 senesinde ise İspanya, Sevilla şehrinde gerçekleşen ve dünyaca ünlü organizatör isimlerin de yer aldığı, WOMEX’te (World Music Expo) en etkili performanslardan biri seçilmiştir. 2005 ve 2010 yıllarında Hollanda’nın en iyi nefesli gruplarından olan Nederlands Blazers Ensemble ile beraber 2 büyük konser turu gerçekleşmiş, konserlerin canlı kayıtlarından oluşan Turqoise isimli albümde yer almıştır.

The Times’ın 21 Mart 2005 tarihli Türkiye’nin kültürü ve zenginlikleri isimli ekinde, kapak yıldızı olarak yer almıştır.


Ayşen Gruda, Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer‘in başrolünü üstlendiği, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü isimli sinema filimin müzik albümünde ise bir parça seslendirmiştir. Geçmişten günümüze bir çok müzisyen ile birlikte, ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. Avrupa’nın birçok televizyon ve radyo programının da konuğu olan Aynur Doğan, son yıllarda albümleri ile Kürt müziği alanında en çok satan albümler arasında girmeyi başarmıştır.

2017 yılında Amerika’nın prestijli müzik okulu, Berklee Müzik Okulu Akdeniz Enstitüsü tarafından 2017 yılının Akdeniz Müziği Ustası Ödülüne layık görülmüştür. Ödül 16 Mart 2017 tarihinde Berklee Performance Center’da yapılan törenle kendisine takdim edilmiştir.

Albümleri

2002: Seyir
2004: Keçe Kurdan (Kürt Kızı)
2005: Bahar, Kardeş Türküler
2005: Miraz (İstek), Mikail Aslan ile birlikte
2005: Nûpel (Yeni Yaprak)
2010: Rewend (Nomad/Göçebe)
2013: Hevra (Beraber/Birlikte)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz