Aylin Somersan Coqui

2016 yılının Ocak ayından bu yana, Allianz Türkiye CEO’su olarak iş hayatını sürdüren Aylin Somersan Coqui, 1976 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Bir kız kardeşi vardır.

Aylin Somersan Coqui Davidson College Ekonomi ve Almanca Ana Bölümleri’ni ve Uygulamalı Matematik Alt Bölümü’nü tamamlamıştır. Daha sonra Harvard Üniversitesi İşletme Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır.

1998 senesinde Amerika, New York Morgan Stanley Bankası’nda Yatırım Bankacısı olarak iş hayatına atılmıştır. 2003 senesinde Almanya Münih Allianz Global Investors şirketine katılmış, 2005 ve 2010 seneleri arasında ise PIMCO’nun Münih, Newport Beach ve Londra ofislerinde çalışmıştır.

En son Üst Düzey Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Müşteriler İsviçre Sorumlusu olarak görev yapmıştır. Daha sonra Allianz SE CEO Ofisi Eş Başkanı olmuş ve ülkemizde, 2013 yılında Allianz Sigorta A.Ş. ile Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de çalışmaya başlamıştır. Bu iki şirket için yürüttüğü CFO ve İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinin yanı sıra, 2013 yılının Temmuz ayında, Yaşam ve Emeklilik A.Ş.’nin CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenmiştir. Evlidir, eşi Alman asıllıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz