Ayhan Sunar

Ayhan Sunar hayata gözlerini yumdu. Savunma ve havacılık sektörünün usta isimlerinden Sunar hakkında merak edilenler. Kısaca eğitimi, çalışmaları, kariyeri, biyografi ve hayatı.

Ayhan Sunar Kimdir?

Ayhan Sunar Savunma Sektörünün başarılı isimlerindendir. Resmi twitter hesabında Öğrenci, stajyer ve kariyerinin ilk yıllarındaki çalışanlar için savunma sektörüne giriş | Kariyer odaklı, ticari amaç içermeyen gönüllülük projesinde yer aldığını belirtmiştir.

Savunma sektörünün önemli isimlerinden olan Sunar, hazırladığı savunma101 web sitesi ve sosyal ağlar üzerinden sektör hakkındaki araştırmalarını yayınlamış, gençlere yol göstermiş ve ciddi katkılar sağlamış bir isimdir.

Ayhan Sunar Eğitim Hayatı

Ayhan Sunar 1986 senesinde Deniz Lisesi’ni tamamlamıştır. 1990 yılında Deniz Harp Okulu Elektronik Mühendisliği branşından mezun olmuş ve Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetleri’ne katılmıştır.

Askeri kariyerinde TCG ALÇITEPE, TCG TURGUTREİS ve TCG BARBAROS fırkateynleri’nde Elektronik, Elektronik harp ve Savaş Harekat Merkezi Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetlerden ayrıldıktan sonra özel sektörde tecrübelerini paylaşmaya devam etmiştir. MİKES, ASELSAN, STM firmalarında Proje Yönetiminin tüm kademelerinde görev alan Sunar, ayrıca Asisguard’ın kurulması ile birlikte Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir.

Kamikaze otonom insansız hava platformu Kargu ve makineli tüfekle entegre insansız hava aracı olan Songar sistemlerinin kurucu tasarım ekipleri içinde yer almıştır. ​2016 ve 2020 yılları arasında Deniz Harp Akademisinde yüksek lisans seviyesi Savunma Proje Yönetimi dersleri vermiştir. En son Anova ARGE A.Ş.’de Yönetim Kurulu danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Emeklilik sonrasında yaşantısını Muğla’da sürdüren Sunar, bilgi birikimini ve tecrübelerini aktardığı savunma101.com isimli web sitesini kurmuştur.

Hedef kitlesinin temelde, savunma sanayiine ilgi duyan üniversite, yüksek lisans öğrencileri, stajyer ve sektöre yeni giriş yapanların olduğunu dile getirmiştir.

Ayhan Sunar Neden Öldü?

Ayhan Sunar kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumduğu açıklanmıştır.

Cenazesi 29 Mart 2023 tarihinde Çarşamba günü İzmir Karşıyaka Mezarlığı Ahmet Efendi Camii’nde kılınan öğle namazı sonrası defnedilecektir.
Ayhan Sunar1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz