Aydoğan Özcan

Dünyanın en önemli 10 bilim insanından birisi olarak gösterilen Prof. Dr. Aydoğan Özcan son dönemde cep telefonu ile kan tahlil yapılabilmesi için geliştirdiği mobil mikroskop ile gündeme gelmiştir.

Aldığı ödüllerin yazmak ile bitmeyeceği Aydoğan Özcan eski Amerika Başkanı Barack Obama’dan Başkanlık Kariyeri Ödülü dahil bir çok uluslararası ödülün sahibidir. Eşi’de bir çok ödül kazanmış ve Başkanlık Kariyer Ödülünü alan tek çift olarak tarihe geçmişlerdir.

İstanbul’da Fen Lisesini tamamlamış ardından Ankara Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Amerika San Francisco Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Ailesi İstanbul’da yaşamaktadır. Babası emekli memur annesi ise ev hanımıdır. Bir kardeşi vardır, oda İstanbul Kadıköy’de bir aile sağlık merkezinde hekim olarak çalışmaktadır. Eşi İran doğumlu Amerika vatandaşı Prof. Mona Jarrahi’dir. Eşi’de kendisi gibi bilim insanıdır.

Tüm Dünyanın tanıdığı bilim insanı Aydoğan Özcan günümüzde bir çok üniversitede ders vermekte aynı zamanda kalan zamanının büyük bir bölümünü Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırmalara ayırmaktadır.

2 Yorumlar

    • Araştırma ödevim için çok güzel dediğim gibi kısa olabilirdi ama ben özetleyecek yazacağım

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz