Aydan Özoğuz

Aydan Özoğuz Almanya’daki ilk Türk bakan olarak dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilen tüm detaylı bilgiler! Kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Aydan Özoğuz Kimdir?

Aydan Özoğuz siyasetçi, Alman Federal Meclisi Başkan Yardımcısı, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı. Almanya’da ilk Türk bakan olarak tarihe geçmiştir.

Angela Merkel başkanlığında kurulan Hıristiyan Birlik Partileri CDU ve CSU ile SPD’nın koalisyon hükümetinde Göç Mülteciler ve Uyumdan sorumlu bakan.

Aydan Özoğuz Nereli?

Aydan Özoğuz Kilis’lidir. Aslen Kilis, doğma büyüme ise Almanya.

Annesi Günay Özoğuz, babası ise Mustafa Orhan Özoğuz’dur. Babası Mustafa Orhan Özoğuz İstanbul’da yaşamaktadır. Babası Orhan Özoğuz, siyasete 1946 yılında Demokrat Parti ile girmiş bir isimdir. Siyaset nankör olduğu için kızımın bakan olmasını istemedim açıklamasında bulunmuştur. Kariyer yapmasına hiç bir zaman karşı çıkmasam da bir kadının yeri evdir diye düşündüğünü dile getirmiştir.

Baba Mustafa Orhan Özoğuz röportaj’da çocuklarının büyüyene kadar evde Almanca konuşmalarını yasakladığını belirtmiştir.
aydan ozoguz3

Aydan Özoğuz Gökhan Özoğuz Akrabamı?

Aydan Özoğuz Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz ile akrabadır. Kuzen olan ünlü isimlerden Athena grubu solisti Gökhan Özoğuz, Aydan Özoğuz için yazılı bir açıklama yapmıştır. “Başarılı bir Türk kadınının Alman parlamentosunda bakan olmasından dolayı gurur duyduk. Kuzenimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.”

Aydan Özoğuz Evlimi? Eşi, Çocukları

Aydan Özoğuz 2002 yılında Micheal Neuman ile evlenmiş ancak evliliği 2017 yılında son bulmuş, boşanmıştır. Eski eşi Micheal Neuman İçişleri Senatörü’dür. Bu evliliğinden Anna isminde bir kızı vardır.

Resmi instagram hesabı @aydanoezoguz ‘dur.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz