Avni Tuna Dilligil

Avni Tuna Dilligil hakkında her şey. Ünlü senarist ve yönetmen hakkında kimdir? nereli? kaç yaşında? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1984 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Avni Tuna Dilligil Terazi burcudur. Aslen Ankara doğumludur, annesi ve babası ünlü oyuncular, Ayşenil Şamlıoğlu ve Rahmi Dilligil‘dir. Dedesi tiyatrocu Avni Dilligil ve babaannesi tiyatrocu Belkıs Dilligil’dir. Oyuncu Çiçek Dilligil halası, Aliye Rona ise büyük halasıdır. Dedesi Avni Dilligil aslen Trabzon kökenli’dir. Babası ise Antalya doğumludur.

Özel Bilim Koleji ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Şahika Tekand Oyunculuk Stüdyosu’nda oyunculuk eğitimi almıştır.

Avni Tuna Dilligil yönetmen ve senarist olarak bulunduğu projeler;

2006 yılında The Stone Merchant isimli sinema filminde sanat asistanı olarak yer almıştır. Hırsız Var, Yaşamın Kıyısında, Destere, The Treasure of Ugarit, Siyar’s Way, Ya Sonra, Before Snowfall, Su ve Ateş, İkinci Şans ve Öteki Taraf adlı sinema filmlerinde Yardımcı Yönetmen olarak görev almıştır. Ayrıca Evim Sensin, Su ve Ateş, Sevimli Tehlike, İkinci Şans, Öteki Taraf ve Bir Dilek Tut sinema filmlerinin senaryo ekibinde yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz