Ateş Kara

Ateş Kara, corona virüsü ile ilgili verdiği bilgiler ve açıklamalarıyla adını sık duyduğumuz bir isim haline geldi. Peki Ateş Kara kimdir? hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? kimdir? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

1968 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Ankara lisesinde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini 2000 yılında tamamlamıştır.

1998-1999 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Baş asistanlığı yapmış olan Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesinde çocuk enfeksiyon hastalıkları yan dal ihtisasını 2002 yılında bitirdikten sonra aynı ünitede çalışmaya devam etmiştir.

2004 yılında pediatri doçenti, 2010 yılında profesör olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kara, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği genel sekreteri görevini de yürütmektedir. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kamu kurum ve kuruluşlarında farklı danışmanlık görevlerinde de bulunmaktadır.

2020 yılında özellikle Corono virüsü üzerine çalışmaları ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Sık sık televizyon ekranlarında bir çok programa katılarak corona üzerine Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi kimliği ile açıklamalar da bulunmuş ve halkı bilgilendirmiştir. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü’nde danışmanlık yapmış, ebola salgını ile ilgili DSÖ’nün 25 kişilik çalışma grubunda yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz