Atakan Kayalar

Atakan Kayalar çok küçük yaşta hem okuduğu kitaplar, okuduğu kitap sayısı, sanat, bilim ve felsefe gibi bir çok konuya ilgisi ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Peki kaç yaşında? aslen nereli? kaçıncı sınıfa gidiyor? ailesi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2010 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Atakan Kayalar Ortaokul eğitimini sürdürmektedir. İstanbul Avcılar Mustafa Kemal Ortaokulu 5. sınıfta eğitim görmektedir. Annesi Hülya Kayalar, babası ise Altan Kayalar’dır. Babası fabrikada bir işçi olarak çalışmış, annesi ise ev hanımıdır.

Son dönemde hem sosyal medya olsun, hem de medyanın uzun süre gündeminde kalan Atakan, Türkiye’de bir kitapçıda çekilmiş olan videosu ile tanınmıştır.

Ailesi onun için 1.5 yaşında iken çok düzgün konuştuğunu, kendilerinin kitap okuyan bir anne baba olmadıklarını dile getirmişlerdir. Ancak çocuklarının özelliğini keşfettiklerinde her türlü imkanı sağlamaya çalıştıklarını belirtmiştir.

Tek dertleri iyi bir eğitim almasıdır. Annesi Atakan’ı sürekli kitap satılan yerlere ve fuarlara götürdüğü, oralarda 150’ye yakın üniversite öğrencisi ile arkadaşlık kurduğunu belirtmiştir. Kimseden de bir maddi beklentileri olmadığını, bu videonun ardından bir çok özel kolej’den eğitim için teklif aldıklarını belirtmişlerdir.

Atakan Kayalar okuduğu kitaplar;

5 yaşından beri kitap okuyan Atakan Kayalar, en son ne zaman televizyon izlediğini hatırlamadığını, günde 250 sayfa kadar kitap okuduğunu, ileride kitap yazabileceğin belirtmiştir. 5 ayda 250 kitap okuduğu açıklanmıştır.

Okuduğu kitaplardan bazıları, Nutuk, Homeros’un İlyada’sı, Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabı, Aristoteles’in Devlet isimli kitabını, Jean-Jacques Rousseau: Toplum Sözleşmesi, Richard Dawkins’in de Yeryüzündeki En Büyük Gösteri ve Tanrı Yanılgısı.

Platon ve Aristo gibi filozoflardan feyz aldığını, müzik dinlemeyi sevmekte, amatör olarak ta piyano çalmaktadır. İlerleyen yıllarda hedefleri arasında psikiyatr olmak vardır.

Buket Güler’in sunduğu CNN Türk’te A’dan Z’ye, TV8 ekranlarında yayınlanan ve Cengiz Semercioğlu, Cansu Canan Özgen ve Eylem İpek Şafak‘ın yer aldığı Gel Konuşalım gibi bir çok programa davet edilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz