Aslı Tohumcu

0

Aslı Tohumcu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? nerede doğdu? eğitimi, kariyeri, kitapları, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1974 yılında Almanya’nın Leverkusen Şehri’nde dünyaya gelen Aslı Tohumcu Bursa’da yetişmiştir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitim görmüştür.

Farklı yayınevleri bünyesinde editör olarak çalışmış, TRT2 ‘de muhabirlik yapmıştır. Kürşad Oğuz ile birlikte, Vatan Kitap ve Akşam Kitap’ı çıkartmış, ilk öykülerinde gündelik hayattaki şiddeti anlatmış, yazmış olduğu öyküler, 2003 senesinde Abis ismi altında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

2. kitabı Yok Bana Sensiz Hayat’ta ise ölüp giden bir yakını için romantik ve fantastik bir ağıt yaktığını dile getiren yazar’ın bu kısa romanı, 2006 senesinde, İş Kültür Yayınları tarafından basılmış, Arapça, Bulgarca, Almanca ve Arnavutça dillerine çevrilmiştir.

2007 yılının büyük bir kısmını Hollanda’nın Den Haag Şehri’nde geçirmiş, Den Haag’da yayınlanan ad/haagsche courant isimli bir gazete için, o şehirde yaşayan Türklerin hayat hikayelerini kaleme almıştır. Gazetede yazıları ertesi sene, Over Welk Turkije Heeft u het? (Hangi Türkiye’den Bahsediyorsun?) ismi ile Hollanda’ca basılmıştır.

Ülkemizde kadına yönelik şiddete dair öyküleri ise Şeytan Geçti ismi ile 2010 yılının Mart ayında İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Günümüze kadar 20’nin üzerinde kitabını okurseverler ile buluşturmuştur.

Aslı Tohumcu Kitapları;

Şeytan Geçti
Hışır Hışır Kırt Kırt
Durmadan Leyla
Üç, İkiii, Birr, Ateş! – 1
Üç, İkiii, Birr, Ateş! – 2
Kaya Çıkmazı’ndaki Okul – Bolbadim Günlükleri 1
Batık Şehrin İşareti – Bolbadim Günlükleri 2
Eksimus Serüvenleri 2 – Yalancı Cennet
Kıyamet Kapısı – Bolbadim Günlükleri 3
Her Çocuğun Rüyası – Eksimus Serüvenleri 3
Karadankaçanlar
Yok Bana Sensiz Hayat
Sevil de Sevme!
Taş Uykusu
Güçoburlar
Ölü Reşat
Abis
Cik!
Herkesin Evine Döndüğü Gün
Sevil de Sevme!
Taş Uykusu
Güçoburlar
Kötü Kalp

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz