Aslı Aksoy

Aslı Aksoy Muğla’nın ilk kuşkonmaz üreticisi’dir. Girişimci, aynı zamanda beyaz yakalı bir çiftçi. Başarıları ile sadece Türkiye’nin değil, dünyada da bir çok ülkenin ilgi odağı olmuştur. Hakkında merak edilen kariyeri, eğitimi, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Aslı Aksoy Kimdir? Aslen Nereli?

1981 yılında dünyaya gelen Aslı Aksoy aslen Muğla’nın Ula İlçesi Kızılyaka Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. İzmir’de yetişmiştir. ORTA Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından, Koç Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra uzun süre, İstanbul’da tekstil ve gıda üretim alanlarında pazarlama müdürü olarak çalışmıştır. 15 yıl kadar kurumsal olarak çalışmıştır. İlerleyen dönemlerde yurt dışına yaptığı bir gezi sonrasında kariyerini noktalayarak memleketi Muğla’nın Ula İlçesi’nde 42 dönümlük arazide kuşkonmaz üretimine başlamıştır.

İlk olarak Muğla Ortaca’da, Güzelyurt Köyünde, Dalaman çayının hemen yanında 2,5 dönüm arazide deneme üretimi yapmıştır. Günümüzde ise Türkiye’nin Eskişehir’den sonra 2. en büyük kuşkonmaz üreticisidir.

Günümüzde elibelinde markası altında 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. 2,5, 20, 40 dönüm derken günümüzde toplam 250 dönümlük bir kapasiteye ulaşmayı başarmıştır. 2020 yılının ilkbahar aylarında, Antalya’nın Aksu ilçesinde Boztepe TİGEM İşletmesi içinde bulunan tarlanın da dikilişini gerçekleştirmiştir.

Aslı Aksoy Kuşkonmaz Üretimine Nasıl Başladı?

Türkiye’de Kuşkonmaz ile ilgili bir çok araştırma yapmış olsada ilk etapta bir çok zorlukla karşılaşmıştır. Ülkemizde kuşkonmaz hakkında yeterli bilgiye ulaşamamış daha sonra, İspanya ve Hollanda da kuşkonmaz üretimi üzerine görüşmelerde bulunmuştur.

Türkiye’de ciddi anlamda ihracat potansiyeli bulunduğunu belirten Aksoy, Almanya, Hollanda ve Romanya gibi ülkelere küçük ihracatların başladığını dile getirmiştir. Ayrıca uzak doğu ülkelerinde de uçakla gönderebilecekleri yerlerden talepler geldiğini belirtmiştir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz