Asgar Ferhadi

Yönetmen Asgar Ferhadi özellikle 2011 yapım Bir Ayrılık sinema filmi ile tüm dünyaya ismini duyurmayı başaran İran’lı yönetmendir.

Kendi ülkesinde ise 2000’li yıllarda sesini duyurmayı başaran Asghar Farhadi 1972 senesinde İsfahan’a bağlı olan Humeynişehr’de dünyaya gelmiştir.

Eğitim döneminde yazmış olduğu sinema yazıları ile adından söz ettirmeyi başarmış, Tahran Üniversitesinde Tiyatro lisansı, Tarbiat Modares Üniversitesinde ise yönetmenlik yüksek lisansını tamamlamıştır. Asgar Ferhadi yönetmenlik kariyerine 8 mm ve 16 mm film ile adım atmıştır. Ayrıca bir çok dizide yönetmenliğin yanı sıra senarist olarak görev yapmıştır.

2016 yılında ülkemizde Antalya Uluslararası Film Festivalinde Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görülen Asghar Farhadi daha önce 69. Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazanmıştır. Ayrıca en iyi yabancı dilde film oscarına layık görülmüş ancak Amerika Başkanı Trump’ın İran vatandaşları için siyaset kısıtlamasını protesto ederek ödüle katılmamıştır.

1990 yılında yönetmen Perisa Bahtavar ile evlenen Asgar Ferhadi’nin bu evliliğinden 1998 doğumlu Sarina isminde bir kızı vardır. Kızı babasının yönetmenliğini üstlendiği Bir Ayrılık isimli sinema filminde Termeh karakteri ile beyaz perdeye adım atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz