Arslanmurat Hudaynazarov

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy) hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy) Kimdir?

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy) NFT ile ilgili yaptığı tasarımlarıyla dünyaca ünlü markalarla çalışmış ve başarıları ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Tasarımcı ve Dijital Sanatçı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Hareket Tasarımcısı ve Dijital Sanatçı. Selçukboy, türünün tek örneği kripto garajları ve dijital sanat yaratmak için en son oyun motorları, NFT, blockchain kimlik doğrulaması ve artırılmış gerçeklik ile üretim uzmanlığını kullanır.

2019 senesinde Türkiye’ye taşınmıştır.

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy) Nereli?

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy) aslen Türkmen Türkü’dür. Bayramali, Türkmenistan doğumludur.

Günümüzde çalışmalarını ve başarılı kariyerini Seljukboy mahlası ile devam ettirmektedir. Seljukboy ismini kullanmasının nedeni ise Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın doğduğu şehirde doğmasıdır. Selçuklu soyundan olması sebebi ile bu ismi kullanmaya karar vermiştir. Vatansever ve geçmiş tarihi ile gurur duyduğu için bu isim kendine güç vermektedir.

Arslanmurat Hudaynazarov Kaç Yaşında?

Arslanmurat Hudaynazarov 28 yaşındadır. Doğum tarihi 13 Haziran 1994, burcu ise ikizler’dir.

Seljukboy Kimdir?

Seljukboy’un gerçek ismi Arslanmurat Hudaynazarov’dur. Türkmenistan’ın en büyük 6. şehri olan Bayramali’de (Merv) dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarda tasarıma merak sarmış henüz 3 yaşındayken eline ilk resim fırçasını almıştır. Küçük yaşlardan itibaren tasarıma, sanata ve yaratıcı düşünmeye düşkünlüğü başlamıştır.

2003 senesinde henüz 9 yaşında bir çocukken grafik tasarımla ilgili çalışmalarına ve eğitimlerine başlamımış ve grafik tasarımla başlayan yolculuğu öğrenimi geliştikçe ilerlemeye devam etmiştir.

Filmler ve çizgi romanlardan aldığı ilhamla illüstrasyonlar ve 3B grafikler tasarlamaya başlamıştır.

Seljukboy’a göre, “Film izlerken konusuyla ilgilenmek çok çekici değildi. Çoğunlukla grafiklerini inceledim. İnceledikçe nasıl yapıldıklarıyla ilgili merakım daha çok artmaya başladı. Bu çalışmaların hayranlıkları sonucunda hayatında mutlu bir şekilde bunları yapmak istediğimi farketti. Kendi filimlerimi ve çalışmalarımı yapmak istiyordum! Sokakta yürürken bile reklam afişlerini inceleyip kimlerin, nasıl yaptıklarını merak ederdim. Bunlar gerçek fotoğraf mı yok sa 3B çalışmalar mı kendi kendime çözmeye çalışırdım.”

25 yaşına kadar farklı alanlarda hem çalışmış hem de sanatını ortaya koymuştur.

Bunlar:

Mobilya tasarımı

Set tasarımcısı (Devletin üst düzey etkinliklerin tasarım ve dekorasyonu için büyük projelere katıldı ve bir çoğunun yöneticisi oldu)
Çeşitli TV programları için tasarım ve dekor tasarım çalışmalarında yer aldı.
2019 yılında Türkiye’ye taşınan Arslan hali hazırda Ankara’da çevrimiçi sergilerde dahil olmak üzere bir çok dijital sanat galerisi düzenledi.

NFT Dünyasına Damga Vuran Türk Tasarımcı

Hali hazırda Ankara’da çeviricim sergilerde dahil olmak üzere bir çok dijital sergi düzenledi. Seljukboy 2020 yılında spor menejeri olan dünyaca tanınmış Saif Rubie ile tanıştı ve Rubie, Seljukboy’a ortak NFT projelerinde işbirliği teklifi etti.

2020 yılında ise farklı platformlarda bir çok Crypto bears, Crypto digger, Red gibi NFT koleksiyonları oluşturdu. Amerikalı aktris Apollonia Kotero, İngiliz YouTuber ve rapçi KSI dahil olmak üzere çeşitli medyada oldukça yer bulan sanatçılarla da işbirliği yaptı.

Son zamanlarda ise alınan bilgilere göre Saif Rubie ile birlikte NFT dünyasında ilk olacak sanat inşaat şirketini açacaklar. Bu alanda hem Türkiye’de hem de Dünya’da ilk olacak olan bu proje için ise NFT meraklılarını Metaverse’de yeni projelere davet etmek istiyorlar.

Arslanmurat Hudaynazarov (Seljukboy), 2021 yılından bu yana ise NFT platformu olan Throne NFT ile çalışıyor. Dünyada bir çok NFT sanatçısı ve meraklılarının kullandığı bu platformda Seljukboy, “Dünyanın En İyi 10 Dijital Sanatçısı” arasında yer alıyor.

Çağdaş Sanatı En Son Teknoloji ile Birleştiren Yerli NFT Sanatçısı: Seljukboy

Arslanmurat Hudaynazarov çalışmalarının genelinde ışık, dijital teknoloji ve ses kullanan ilk sanatçılardan olma özelliğini taşıyor.

Bir çok kişisel sanat kurgusu olmak üzere dünyaca ünlü büyük yabancı şirketlerle ortaklaşa yürüttükleri Türkçe’ye “Nitelikli Fikri Tapu” ile çevrilen NFT projeleri mevcuttur.

En son ise Mart 2022’de Stemplayer (Kanye West öncülüğünde yapılmış, müzik dinleme deneyimi kişiselleştiren ve geliştiren bir cihaz) markasının sanal mağazasının tasarlanması için seçildi. Ayrıca Kanye yeni albümü Donda 2’nin sadece bu cihazla çıkacağını; Youtube, Spotify ve Apple Music gibi platformlarda çıkmayacağını söyledi.

Resmi instagram hesabı @seljukboy
Resmi twitter hesabı ise @seljukboy

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz