Arda Kutsal

0

Arda Kutsal  Kimdir? İş hayatı, kariyeri. Nerede okudu? Hakkında merak edilenler kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Frenlense olarak öğrencilik döneminde masraflarını karşılamak için; 1996 -97 yıllarından itibaren özel firmalara web sitesi kurulumu hizmeti vermiştir. 2005 yılında kendi ifadesiyle 50 ila 150 kişi aralığında ziyaretçi ağına sahip kişisel bloğunda yazılar yazarken, o zamanın önde gelen büyük alışveriş kuruluşları üzerine yazdığı eleştiri yazılarına bu şirketlerin yetkililerinden dönüşler alınca. Kişisel ve iş yazılarının ayrılmasının daha doğru olacağı kararını aldı.

Arda Kutsal ve Webrazzi Kuruluş Hikayesi

Webrazzi ismini eşiyle evinde sohbet ederken kişisel bloğu ardakutsal.blogspot.com ile profesyonel iş yazılarını ayırmak istediği şeklinde düşüncelerini ifade ederken paparazzi isminden webrazzi ismi bir anda aklına geldi. İsim üzerine çok düşünmediğini belirtse de bu olayı İngilizce söz; educated guess (eğitimli tahmin) ifadesiyle açıklıyor. Yine; Malcolm Gladwell’in ilk olarak 2008 yılında basılan “Outliers” adlı kitabında ortaya sürdüğü iddiası “bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması” tezinden öykülenerek 1996 yılından 2006 yılına kadar internet- bilişim sektöründe bu kadar zaman geçirmenin sonucu olarak, aslında isimin on yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını söylüyor.

2006 Ağustos yılında İş Dünyasının teknoloji haberleri üzerine yayın yapan Webrazzi profesyonel blog sitesini yayına aldı. 2007 yılı Ekim ayına kadar özel bir şirkette çalışırken boşta kaldığı dönemlerde siteye içerik girmeye devem etti. Bundan sonra çalıştığı işyerinden ayrılarak internet girişimlerine odaklı, strateji, yatırım, ürün ve pazarlama alanlarında danışmanlık ve araştırma hizmetleri sunan Crenvo’yu kurdu. Türkiye’nin en önemli teknoloji firmalarına danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Bununla birlikte kurduğu profesyonel blog sitesi webrazzi her geçen gün piyasada bilinirliği artı ve takipçileri çoğaldı. 2015 yılında yaptığı bir açıklamada 30- 35 bin günlük tekil ziyaretçi olduğunu, yıllık olarak on beş milyon trafik aldıklarını beyan ediyor.

 

Arda Kutsal; Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Girne Amerikan Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği lisansını aldı. Takip eden dönemde 1 yıl süren KMI (Kavrakoğlu Management Institute) Executive MBA programını ve sonrasında Bilgi Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans eğitimini tamamladı. Farklı sektörlerdeki firmaların çok çeşitli internet projelerinde yöneticilik görevleri aldıktan sonra, Girne Amerikan Üniversitesi’nde 2 sene bilgi işlem müdürü olarak görev yaptı. Uzel Corporation Bilgi Sistemleri’nde 2 yıl boyunca internet projeleri üzerine çalıştıktan sonra, Argentum Ventures’a teknoloji yatırımları yöneticisi olarak atandı. Argentum Ventures’daki görevinden Ağustos 2007’de ayrıldı.

Arda Kutsal, 2010 yılında Fortune dergisinin Ekim sayısında “40 yaş altı 40” listesine dahil edilmiş, Webrazzi´yle birlikte Forbes Türkiye´nin kapak konusu olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz