Anna Delvey

0

Anna Delvey gerçek ismi ile Anna Sorokin, zengin bir mirasçı olarak New York sosyetesine sızmış tüm dünyaya adını ilginç hikayesi ile duyurmayı başarmıştır. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Anna Delvey (Anna Sorokin) Kimdir? Nereli?

1991 yılında dünyaya gelen Anna Sorokin (Anna Delvey) Alman Vatandaşıdır, ancak Rusya’da dünyaya gelmiştir. Dolandırıcılıktan hapiste yatan Anna, kendisini 60 milyon dolarlık bir mirasın varisi olarak tanıtmış ve New York sosyetesine kabul görmüştür. Kendisini 60 milyon doları olan Alman bir mirasçı olarak tanıttıktan sonra vakfı için 20 milyon dolar tutarında fon elde etmeye çalışmıştır.

Sahte banka ekstreleri ve çekler kullanmış, hesabında ki paraları çekler bozdurulmadan çekmiştir. Milyon dolarlık vurgunlar yapamamış olsa da City National Bank’tan sahte yurtdışı varlıklarını teminat göstermiş ve 100 bin dolar kredi çekmiştir. Yaklaşık 1 ay kadar pahalı giysiler, özel spor hocaları, Apple cihazları ve diğer masrafları ile 55 bin dolar harcamıştır.

2019 senesinde Amerikan bankalarından sahte belgeler ile 100 bin dolar kredi alması yüzünden büyük hırsızlık teşebbüsü, 2. derecede hırsızlık ve hizmet hırsızlığı suçlarından hüküm giymiştir.
annadelvey annasorokin
İlk zamanlar yaptığı hırsızlık ve sahte belge düzenleme gibi suçlardan kazandığı paralar ile şaşalı bir hayat sürmeye başlamıştır. Sosyetenin en gözde partilerine katılmış, çantasını taşıyan ve uber sürücülerine 100’er dolarlık bahşişler bırakarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Ancak yaşadığı lüks hayat çok kısa sürmüş, bir süre sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Aslında Anna Delvey hiç bir mirasa sahip olmayan, milyon dolarlık vakıf fonu olmayan sıradan birisidir. Babası klima alıp satan eski bir kamyon şoförüdür.

Kısaca zekası, görgüsü, zevkleri, güzelliği ve Alman aksanlı İngilizcesi ile tanıştığı herkesi büyülemiştir. En lüks restoranlarda yiyor, en lüks otellerde kalıyor, özel jetlerle seyahat ediyordu. Ayrıca New York sosyetesinin en tanınmış isimlerine, kuracağı çok özel kulübe yatırımcı olma fırsatı sunmuştur.

Anna Sorokin işlediği suçların ardından duruşmaya çıkmış, hırsızlık ve dolandırıcılık dahil bir dizi suçtan tutuklanmıştır. Toplam da ise yaptığı dolandırıcılık ve hırsızlıklardan kazandığı para 200bin dolar gibi bir rakamdır.

Duruşmada kendisinun suçsuz olduğunu belirten Anna Delvey 15 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalmıştır. Her ne kadar yaşadığı bu olaylardan tutuklanmış olsada hayatında işlediği suçları fırsata çevirmeyi başarmıştır.

2021 yılında hayatının ve hikayesinin beyaz perdeye uyarlanması karşılığında hikayesini HBO ve Netflix ‘e satmıştır. Tam bir girişimci ruhuna sahip olduğunu da kanıtlamış oldu.:)

Netflix’in sosyeteyi dolandıran Sorokin’e toplamda 320 bin dolar ödediği belirtilmiştir. Ancak Sorokin’in Netflix anlaşmasından elde ettiği meblağın önemli bir kısmı da tazminat cezalarına gitmiştir.

Inventing Anna isimli dizi Netflix ‘de yayınlanmıştır. Mini dizi olarak uyarlanmış, başrollerde Julia Garner ve Anna Chlumsky rol almıştır.

Hayatında bir çok plan yapmış olsada bunları gerçekleştirememiştir. En büyük hayali, Soho House kulüpleri gibi bir sanat merkezi kurmak. Ardından sanat merkezine Anna Delvey Vakfı adını vermek ve sanatçı Christo’yu açılışa getirmek. Sanat merkezi için yeri bile belirlemiştir. Park Avenue ve 22. caddenin köşesinde 19. yüzyıla ait prestijli bir bina.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz