Andrew Craig Brunson

Günümüzde tutuklu bulunan ve Amerika’nın ısrarla serbest bırakılması istenen Andrew Craig Brunson İzmir Diriliş Kilisesi Rahibi’dir. Feto terör örgünü soruşturması döneminde içeriye alınan Rahip Andrew Craig Brunson’un o dönemde Fetö Ege imamı Bekir Baz ile çok sık görüştüğü ve terör’e destek verdiği belirtilmiştir.

Son dönemde Amerika ve Türkiye arasında krize neden olan iade olayı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında sizdeki Papazı verin bizde sizin papazınızı verelim çıkışı ile gündeme oturmuştur. Ancak Amerika karşıt açıklamada böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını dile getirmiştir. Amerika vatandaşı olan Andrew Craig Brunson’un eşi Norine Brunson’da 7 Ekim 2016 tarihinde gözaltına alınmıştır.

Bir dönem Amerikan Ordusu’nda özel harp subayı olarak görev yaptığı tespit edilmiş ve evinde yapılan araştırmalarda bir çok bilgiye ulaşılmıştır. Özel Harp Subay’ı olduğu dönemde İzmir’e gelen Brunson 2011 senesinde İzmir Alsancak’ta Protestan Diriliş Kilisesi önünde Manisa’lı Mehmet Ali Eren isimli şahıs tarafından silah ile vurulmuş ve hafif yaralanmıştır. Papaz’ı vuran kişi ise açıklamasında Vatan haini iki kiliseyi bombalayacağız diye açıklama yapmıştır.

20 yılı aşkındır yaşantısını eşi ile birlikte İzmir’de sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz