Altan Çetin

0

Altan Çetin Müzik dünyasının başarılı isimleri arasında yer almaktadır. Peki kaç yaşında? nereli? hakkında merak edilenler, kariyeri ve biyografi bilgileri.

Müzik dünyasında, 80’li 90’lı ve 2000’li yıllara damgasını vuran usta isim Altan Çetin özellikle Hande Yener, Emel Müftüoğlu, Gülşen, Demet Akalın, Nilüfer, Sibel Can, Emrah, Serkan Kaya, Ebru Gündeş, Ferhat Göçer, İzel Çeliköz, Volkan Konak, İbrahim Tatlıses ve Gülben Ergen başta olmak üzere bir çok şarkıcının kariyerinde önemli projelere imzasını atmıştır.

Yaptığı hemen hemen her şarkısı hit olmuş uzun süre listelerde hangi sanatçı seslendirirse seslendirsin hep üst sıralarda yer almıştır.

Altan Çetin çalışma hayatı,

Lise’den 1986 yılında mezun olmuş ardından İstanbul Şişhane’de Serter Bağcan’a ait müzik mağazasında tezgahtar olarak çalışmaya başlamıştır. Müzik ile iç içe olsada profesyonel bir deneyimi olmayan Altan Çetin müzik aletlerini çalıştığı mağazada tanımaya ve başlamıştır. Daha sonra Aslan Han’da bulunan diğer mağazanın işletmesine Altan Çetin’e devretmişler ve orada bir çok müzisyen ile tanışma fırsatı bulmuştur. Her gelen sanatçıdan bir şeyler öğrendiğini belirten Altan Çetin bazen dükkanda yattığını hatta sabaha kadar piyano çaldığını dile getirmiştir. Günde neredeyse 10 saat enstrüman çalan Altan Çetin bir kaç ay içinde 14 15 adet bilinen yabancı şarkıya çalabilecek hale geldiğini aktarmıştır.

Daha sonra Beylerbeyi’nde bir restaurant’ta piyanist ihtiyacı olmuş ve kendisine teklif gelmiş zamanla sahne almaya da başlamıştır. Ardından Tarabya’da çalışmaya başlamış ve orada Cengiz Kurtoğlu, Nejat Alp, Atilla Kaya gibi bir çok ünlü isim ile birlikte çalışmıştır.

Gülşen’in seslendirdiği Mucize ve Ya Tutarsa, Hande Yener’in seslendirdiği Bilmiyor, Alt Dudak, Zalim, Acı Veriyor, Kırmızı, Sen Yoluna Ben Yoluma, Yalanın Batsın, Bunun Adı Ayrılık, Güvenemiyorum, Yoksa Mani, Senden İbaret, Anlamadın ki, Demet Akalın Lades, Gülben Ergen Panda, Yaklaş Yaklaş, Aşk mı Para mı, Masum, Aşk Hiç Bitmez, Şans, Volkan Konak Aleni Aleni, Sibel Can Bence Talih, Ben Affedemem, Serkan Kaya Gönül Bahçem ve daha bir çok sanatçının seslendirdiği eserlere imzasını atmıştır.

Altan Çetin 1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir, aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz