Alper Gezeravcı

0

Alper Gezeravcı, Tuva Cihangir Atasever ile birlikte ilk Türk Uzay yolcusu olarak tarihe adını yazdırmıştır. Daha sonra ise Uzaya giden ilk Türk olarak tarihe ismini yazdırmayı başarmıştır. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı Türkiye’nin ilk uzaya giden Türk yolcusu olarak Tuva Cihangir Atasever ile birlikte tarihe adını yazdıran isim olmuştur.

Alper Gezeravcı Nereli?

Alper Gezeravcı aslen Mersin Silifke’lidir ve Mersin doğumludur.

Alper Gezeravcı Kaç Yaşında?

Alper Gezeravcı 44 yaşındadır. Doğum tarihi 2 Aralık 1979, doğum yeri Mersin, burcu ise yay’dır.

2023 yılında Millî Uzay Programı kapsamında Türkiye’nin uzaya gidecek ilk uzay yolcuları arasında asil olarak seçilmiştir. Ayrıca ismi açıklanan ikinci kişi ise Tuva Cihangir Atasever olmuştur.
Alper Gezeravci 1 jpg
Eğitim Hayatı:

Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde harekât araştırması alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığında F-16 pilotu ve standardize filo akademik kol komutanı olarak görev yapmıştır.

F-16 pilotu olan Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlerin ve başarıların altına imzasını atmıştır.

18 Ocak 2024 tarihinde 2024 tarihinde Axiom tarafından işletilen özel mekikte bir İsveçli, bir İtalyan ve bir İspanyol astronot ile uzay yolculuğuna çıkmıştır. Uzaya gittikten sonra bir paylaşım yapmıştır. İlk açıklamaları ise şu şekilde olmuştur. “Yüce Atamızın bir sözüyle bu anı başlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü İstikbal Göklerdedir”.

Resmi instagram hesabı @astroalper_ ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz