Ali Türkşen

0

Ali Türkşen aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? Milletvekili Türkşen hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1965 yılında dünyaya gelen Emekli Deniz Kurmay Albay, SAT Komandosu Ali Türkşen Bursa, Mustafakemalpaşa’da dünyaya gelmiştir.

İlkokulu Ankara Yeni Turhan ve Bandırma’da 17 Eylül İlkokulları’nda tamamlamış, deniz ile 9 yaşında iken Bandırma’da tanışmıştır. Daha sonra Değirmendere Atatürk Ortaokulu ve Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.

1996 senesinde Türkiye ve Yunanistan’ı neredeyse savaşa sürükleyecek olan Kardak krizinde, kayalıklara Türk Bayrağını diken isimdir. Babası Turhan Türkşen emekli Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş’tur. Deniz Harp Okulundan mezun olmuş TSK bünyesinde yer aldığı sürenin büyük çoğunluğunu SAT Komandosu olarak tamamlamıştır.

Ali Türkşen askerlik hayatı ve hizmetleri;

Kardak krizi dışında 1993 senesinde Lucky-S adlı uyuşturucu gemisinde 14.5 ton uyuşturucuya el konulan operasyondada görev almıştır. Ali Türkşen, açık kapalı dalış cihazları ile dalış, birlik harekatı, kapalı mahal harekatı, hayatı idame, serbest paraşüt, yakın dövüş ve serbest paraşüt gibi konularda uzman isimdir.

Aikido’da 2. Dan siyah kuşak sahibi olan Ali Türkşen İstanbul Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmış, 2002 yılında Amerika Deniz Harp Akademisinide başarı ile tamamlamıştır. 2003 ve 2005 yılları arasında Deniz Harp Okulunda Tabur Komutanlığı ve ardından Deniz Harp Akademisinde öğretim elemanı olarak görev yapmıştır. 2006 ve 2008 yılları arasında icra ettiği Berlin Deniz Ataşesi görevinden sonra 2008 yılında Kurtarma Grup Komutanı görevine atanmıştır.

Tüm bu hizmetlerine rağmen 2011 ve 2014 yılları arasında Balyoz davası olarak adlandırılan dava nedeni ile tutuklu kalmıştır. Tutuklu kaldığı sürede ise 1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım, Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir isimli kitapların altına imzasını atmıştır.

Balyoz davasında 16 sene hapis cezası verilmiş, 19 Haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararı ile serbest kalmıştır.

2015 yılında TSK’dan Deniz Kurmay Albay ünvanı ile kendi isteğiyle emekli olmuştur. Daha sonra, eğitim, koçluk ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren ATAK Akademiyi aynı sene kurmuş e faaliyete geçirmiştir.

Sevim Türkşen ile evlidir ve bu evliliğinden 2000 doğumlu Selim ile 2003 doğumlu Serhan Ali isimlerinde iki evladı vardır.

2018 yılında ise İyi Parti Genel İdare, Kurucular Kurulu Üyesi olarak siyasi hayatını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz