Ali Öztunç

Ali Öztunç medya ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerindendir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? Kaç yaşında? eğitim, kariyeri, medeni durumu, memleketi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca biyografisi ve hayatıyla ilgili diğer bilgiler.

Ali Öztunç Hayatı ve Kariyeri

Ali Öztunç 1976 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Eğitiminin bir kısmını tamamladıktan sonra Maraş’tan ayrılmak durumunda kaldı. İlk Öğretimden liseye kadar Elbistan ilçesinde eğitimine devam eden Öztunç, sonrasında Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde eğitimine devam etti. Uzun yıllar Kanal D, Show TV, Habertürk gibi televizyonlarda çalıştı. Vatan ve Habertürk gazetelerinde muhabir, haber müdürü ve Ankara temsilciliği görevlerinde bulundu. TBMM CHP Grubu Basın Müşavirliğinin ardından RTÜK Üyeliği yaptı.

Üniversite yıllarındayken gazetecilik yapmaya başlayan Öztunç, birçok ulusal kanalda görev aldı. Vatan Gazetesi’nde parlamento muhabirliği yaptı. Afganistan ve Irak savaşlarında yaşadıklarını anlatan “En Son Umutlar Ölür” isimli ilk kitabından sonra Aşık Mahzuni Şerif’in hayatını anlatan “Devr-i Mahzuni” isimli kitabı yayımlandı. 1999 yılında, “Susurluk Seçimde” haberi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından yılın gazetecisi seçildi.

Siyasete olan ilgisi eskiye dayanan Ali Öztunç, CHP ile de gazetecilik yıllarında tanıştı. 2011 yılında CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın Danışmanlığı görevini yürüttü. Sonrasında Chp’den, 27. Dönem 1. Sıra Kahramanmaraş Milletvekili adayı oldu. Milletvekili seçilemeyen Öztunç, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 5. Olağan Kurultayı’nda Meclis Üyesi seçildi.

İngilizce ve az seviyede Almanca bilen Öztunç evlidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz