Ali Kınık

Ali Kınık müzik dünyasının sevilen isimlerindendir! Hakkında müzik severler pek çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca müzik kariyeri, albümleri, biyografi ve kısaca hayatı.

Ali Kınık Kimdir?

Ali Kınık müzisyen, şarkıcı, besteci, söz yazarı. Elazığ Fırat Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. 1996 senesinde ilk albümü Beni Öldü Say ile müzik piyasasındaki yerini almıştır. Günümüze kadar toplam 8 albüm çalışmasının altına imzasını atmıştır.

Ali Kınık Nereli?

Ali Kınık aslen Malatyalıdır. Baba tarafından Malatya’nın Akçadağ İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Lise son sınıfa kadar yaşantısını memleketi Malatya’da sürdürmüştür.

Günümüze kadar yazı ve şiirleri bir çok gazete ve dergide yayınlanmıştır. Ayrıca şarkıları ve şiirleri bir çok sanatçı tarafından albüm çalışmalarında seslendirilmiştir.
ali kinik3 jpg
1996 senesinde müzik severler ile buluşturduğu Beni Öldü Say isimli albüm büyük ilgi görmüştür. Albüm Kültür Müzik firması tarafından piyasaya sürülmüştür. Özellikle 2003 senesinde Bu Şarkı isimli albüm çalışması büyük dikkat çekmiştir. 2005 senesinde Bir Millet Uyanıyor, 2006 senesinde Duvar Yazısı, 2008 senesinde ise İsyan Şarkıları albüm çalışmalarını müzik severlerin beğenisine sunmuştur.

2010 yılında 6. albüm çalışması Ali Ayşe’yi Seviyo ile zirveye ulaşan sanatçı, 2012’de Düş’e Kalk’a, 2015’de ise Kalbi Kırık Şarkılar albümünü çıkarmıştır. Asena İrmikci ve Yener Çevik gibi isimlerde düet yapmıştır.

2018 senesinde, Turan Duası adlı şiir kitabı yayımlanmıştır. Hakkında müzik severler Alevi mi? gibi daha pek çok sorunun cevabını merak etmekte, ancak bu bilgiye ulaşılamamıştır. 2022 yılında annesi Elif Kınık hayata veda etmiştir.

Ali Kınık Kaç Yaşında?

Ali Kınık 50 yaşındadır. Doğum tarihi 3 Şubat 1974, burcu ise kova’dır. Bekarmı? evlimi? sorusunun cevabı evlidir, Göktürk Kınık isminde bir çocuğu vardır.

En popüler şarkılarından bazıları ise şu şekildedir. Son Bir Defa, Bildiğin Gibi Değil, Ali Ayşe’yi Seviyor, Yalnız Değilsin, Bu Şarkı, Çal Kemancı, Kuralsız, Avare, Yalanmış ve Kurtlar Sofrası.
ali kinik5 jpg
Albümleri:

Beni Öldü Say (1996)
Bu Şarkı (2003)
Bir Millet Uyanıyor (2005)
Duvar Yazısı (2006)
İsyan Şarkıları (2008)
Ali Ayşe’yi Seviyor (2010)
Düş’e Kalk’a (2012 )
Kalbi Kırık Şarkılar (2015)
Ve Yorgun Ve Yolcu (2020) (EP)

Resmi instagram hesabı @alikinikk, resmi twitter hesabı ise @alikinik ‘tır. Twitter hesabında şu açıklama mevcuttur. “Tanrı Dağı kadar TÜRK, Hira Dağı Kadar Müslümanız…”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz